BOTA, 14 Mars 2023, 20:07

Kremlini: Avioni rus nuk e ka goditur dronin amerikan

Kremlini: Avioni rus nuk e ka goditur dronin amerikan

Avionët luftarakë rusë nuk ranë në kontakt me një dron amerikan i cili u rrëzua mbi Detin e Zi, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

Ai tha se droni ishte manovruar nga pilotët e tij shumë ashpër, duke çuar në humbjen e lartësisë dhe përplasjen e MQ-9 me ujin.

Droni po fluturonte drejt kufirit rus me transponderët e tij ,pajisjet e komunikimit me valë, të fikur, tha ministria.

Ai pretendoi se luftëtarët rusë ishin në zonë për të identifikuar objektin.