X
Borshard, gishti nervoz i Ramës ndaj qytetarëve të pambrojtur

Nga Ergys Mërtiri Me një akt nervozizmi, Ambasadori i i OSBE-së në Tiranë Bernd Borshard u përfshi në një incident të turpshëm me banorët e Astirit, duke iu treguar atyre gishtin e mesit, teksa po kalonte në rrugën e Drejtorisë së Policisë ku ata po protestonin. Reagimi i tij ishte përgjigje ndaj thirrjeve “Shame on you”, Turp!, që me gjasa.

Autokratët Rama dhe Vuçiç si dy pika uji

Nga Erblin Vukaj Shqipëria dhe Serbia vlerësohen nga Freedom House si “vende gjysmë të lira” dhe merita për këtë vlerësim është e pushteteve autoritare të Aleksandar Vuçiç dhe Edi Ramës. Duke vëzhguar vendimet e tyre si qeveritarë Rama e Vuçiç duket se kanë pasur qasje të ngjashme me mbështetjen e oligarkëve, shndërrimin duke shkelur ligjin të qendrave të qyteteve, favorizimin dhe paracaktimin e.

Zgjedhje të parakohshme, që Shqipëria të mos jetë shtet i dështuar

Nga David L. Phillips Mbështetja me kushte e Këshillit të Evropës për hapjen e negociatave me Shqipërinë është një refuzim ndaj Partisë Socialiste të Edi Ramës. Duke falënderuar kancelaren Merkel për “mbështetjen pa rezerva”, Rama dhe ekspertët e tij të marrëdhënieve me publikun po përpiqen që t’ia ngjyejnë buzët me buzëkuq një derri. Propaganda e tyre nuk mund maskojë antipatinë.

“Rama ik” nuk vlen më! Është koha për të thirrur: Rama mu zhduk sysh!

Nga Altin Hazizaj Nje thirrje drejtuar çdo socialisti te ndershem, te pakorruptuar dhe te palidhur me drogen dhe krimin e organizuar! Me ç’duket vendimi eshte final dhe negociatat me BE-ne nuk do te hapen! Kjo tashme duket gjeja me pak e rendesishme! Çfare vlen tani eshte te zgjidhim problemet e shtepise sone dhe zgjidhja fillon nga eleminimi i strumbullarit kryesor.

Albin Kurti, sharra në gozhdë e pazarexhinjve të politikës dhe gazetarisë

Nga Ermal Mulosmani Albin Kurti është kryefjala e debatit politik prej datës 6 Tetor. Kurrë më parë ndonjëherë,Tirana dhe Prishtina, nuk janë trandur në hamendje, parashikime dhe sidomos paragjykime. Baton Haxhiu, eksponenti më i njohur i korridoreve qeverisëse të Tiranës dhe Prishtinës, por, po aq edhe protagonist në debatet televizive, deklaroi mbrëmë: ‘Nëse Albin Kurti mbyll dialogun me Serbinë me.

Çfarë ndryshon me fitoren e Albinit dhe Vjosës në Kosovë?

Nga Veton Surroi LVV-ja dhe LDK-ja kanë para vetes vetëm një alternativë: ta bëjnë këtë vend normal apo ta lënë kështu si është. 1. Në Kosovë, më 7 tetor, një ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, agoi një ditë e parëndomtë. Një shumicë e njerëzve që pashë, takova apo u dëgjova me ta, ende kishin vështirësi të përcaktonin çka saktësisht.

“Piktori” ne Beograd, si ilaçet qetësuese për të sëmurin mendor

Nga Kim Mehmeti Sikur të bëhej fjalë për ndonjë piktor të rëndomtë nga Tirana, askujt nuk do i bënin përshtypje shkuarjet e tij në Serbi dhe, as do kishte ndonjë shqiptar që do ndjehej keq pse ai më shpesh e viziton Beogradin se sa Prishtinën. Sepse thjeshtë, çdo gjë mundë të shpjegohet me prirjet e tij artistike dhe me lidhjet.

Shqiptarët duan të integrohen në BE, Rama të marrë familjen e tij dhe të “integrohet” në Ballkan

Nga Pano Soko Kjo puna e Shengenit Ballkanik më kujton një shprehje popullore “Të zinjtë kolonjarë, vanë për bar, e morën trarë..” Po pavarësisht të gjithave. Hajde për një moment abstragojmë nga fakti që Rama po e bën këtë si kundër-përgjigje për mos-hapjen e negociatave nga BE (të cilat realisht nuk u hapën si përgjegjësi e plotë e Qeverisë shqiptare)..

Narcizizmi i Ramës dhe çregullimet e thella të personalitetit të një burri adoleshent

Nga Ergys Mërtiri Kryeministri Rama mburret shpesh për aftësitë e tij oratorike dhe i njeh vetes mjeshtëri të pakonkurrueshme nga askush në këtë fushë. Oratorinë e tij ai e klasifikon në shkollën e Faik Konicës dhe e sheh të krahasueshme me të mjeshtërve të mëdhenj të gjuhës shqipe. Në një intervistë të fundit për emisionin Real Story, Rama e përsëriti.

Rilindja prezanton eksperimentin më injorant dhe të çmendur ndaj tatimpaguesve

Nga Klodian Tomorri Pas rrotës, shpikjen e dyte me te madhe te njerëzimit e ka bere qeveria shqiptare. Një mendje brilante brenda qeverise, ka vendosur qe shërbimi ndaj tatimpaguesve t’i hiqet Administratës Tatimore dhe te kaloje tek Adisa. Çmendurinë e kane bere me vendim qeverie. Kjo është njësoj sikur urgjencën mjekësore ta kalosh nen varësinë e Ministrisë se Bujqësisë, ngjitur.