BOTA, 14 Mars 2023, 15:41

Kryeministri armen kritik ndaj paktit të sigurisë të dominuar nga Rusia

Kryeministri armen kritik ndaj paktit të sigurisë të dominuar nga

Kryeministri i Armenisë është shprehur se një aleancë sigurie të dominuar nga Moska e ka lënë vendin e tij në të hapur përballë një kërcënimi të vazhdueshëm nga Azerbajxhanin fqinj.

Kryeministri Nikol Pashinyan ka qenë vazhdimisht kritik ndaj asaj që ai e përshkroi si dështimin e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive, ose CSTO, për të mbrojtur Armeninë mes një përplasjeje me Azerbajxhanin për Nagorno-Karabakun, shkruan AL Jazeera.

Rusia, e cila ka kërkuar të ruajë lidhjet e forta me aleatin e saj Armeninë, duke ruajtur gjithashtu marrëdhënie miqësore me Azerbajxhanin e pasur me energji, është angazhuar në një akt balancues diplomatik delikat, duke shmangur çdo veprim të dhunshëm. Ndikimi i Kremlinit në rajon është bërë më i kufizuar pasi Rusia i ka fokusuar burimet e saj në luftën në Ukrainë.

Pashinyan tha në një konferencë shtypi se nuk ishte Armenia ajo që po tërhiqet nga CSTO, por, përkundrazi, "CSTO po tërhiqet nga Armenia, pavarësisht nëse dëshiron apo jo".

“Ne jemi të shqetësuar për këtë”, tha Pashinyan.

Ai theksoi se "kërcënimi i përshkallëzimit përgjatë kufirit të Armenisë dhe në Nagorno-Karabakh është shumë i lartë tani", duke vënë në dukje "retorikë gjithnjë e më agresive nga Azerbajxhani".