X
Koronavirusi/ Kosova kthen orën policore, kufizohet lëvizja, mbyllen lokalet gjatë natës. Ja masat e reja

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka prezantuar sot masat e reja administrative me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejshme të COVID-19. Ai ka thënë se në mbledhjen e qeverisë që do të mbahet sonte do të vendoset që në qytetet ku ka numër të madh të personave të infektuar do të kufizohet lëvizja nga ora 21:00 deri në orën.

Ndërron jetë nga COVID-19 mjeku në Maqedoninë e Veriut

Shënohet vìktima e parë në radhët e bluzave të bardha në Maqedoninë e Veriut. Bëhet fjalë për mjekun specialist Arifikmet Deari, 64-vjeç nga Tetova. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka njoftuar se Deari ishte shtruar në spitalin e Shkupit për shkak të probleme neurologjike prej 15 ditësh, dhe më pas ka rezultuar pozitiv edhe me COVID-19. Maqedonia e Veriut të.

Një i vrārë dhe disa të plāgosur në Batincë të Shkupit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Shkup, Maqedonia e Veriut, ku si pasojë e të shëntave me armē zjarri ka humbur jetën një person dhe janë plāgosur disa të tjerë. Mediat në Maqedoninë e Veriut bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në oborrin e një lokali në fshatin Batincë, pas një konflikti për motive të dobëta. Gjatë zënkës.

“Njohje reciproke”, Hoti i prerë: Jemi në pritje të ftesës nga Amerika, kryeministri udhëheq dialogun me Serbinë

Vetëm njohja reciproke siguron normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, tha kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në një intervistë ekskluzive për DW. DW: Kryeministër Hoti, morët detyrën në një kohë jo të lehtë, në kohën e pandemisë, me shtim të rasteve me Covid-19, me pasoja në ekonominë e vendit dhe në një klimë jostabile politike. Si po e menaxhoni këtë situatë, ka.

Kosovë, policia kontroll ne kliniken infektive, Prokuroria hetim për vdēkjet e shumta

Të shtunën në Kosovë kanë ndërruar jetë tetë persona nga koronavirusi, ndërsa deri në këtë orë të së dielës, katër të tjerë nuk i kanë mbijetuar sëmundjes për shkaqe të kujdesit mjekësor. Policia dhe prokuroria kanë rrethuar ambientet e jashtme të spitalit infektiv për të hetuar vdekjet e shumta, qe dyshohet se kane ardhur per shkak te respiratoreve. Kosova raporton.

Shkon në 70 numri i vìktimave nga Covid 19 në Kosovë, në pak orë 12 humbje jete

Katër persona të tjerë dyshohet se kanë humbur jetën në Kosovë nga koronavirusi duke e çuar në 70 numrin e vìktimave. Mediat në Kosovë bëjnë me dije s,e në një hark të shkurtër kohorë kanë humbur jetën 12 persona nga Covid 19. Ndërkohë Policia e Kosovës ka rrethuar Klinikën Infektive të QKUK-së, në këtë klinikë përveç numrit të madh të.

Alarmi ndaj Covid-19/ Pas të shtunës së zezë me 8 viktima, Qeveria e Kosovës sot mbledhje urgjente

Pas konfirmimit të 8 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri i Kosoves Avdullah Hoti, do të zhvillojë sot një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se të dielën në ora 13:00 do te.

Përplasje parazgjedhore për ‘kryeministrin shqiptar’ në Maqedoninë e Veriut, Zaev: Ali Ahmeti do të dalë në opozitë

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, sërish ka shtruar çështjen që tashmë disa ditë është bërë temë debati, duke i pyetur publikisht krerët e partive maqedonase, përse në Maqedoninë e Veriut të mos ketë një Kryeministër shqiptar. Kreu socialdemokrat Zoran Zaev, i cili i prin koalicionit parazgjedhor me Lëvizjen Besa, shprehet i bindur se BDI-ja do të shkojë në opozitë. Ai.

Rëndohet situata/ Ndërrojnë jetë gjashtë persona nga COVID-19 në Kosovë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga COVID-19 kanë njoftuar se gjatë ditës së sotme, 4 korrik 2020, deri në ra 17:00 kanë ndërruaj jetë gjashtë pacientë të infektuar me COVID-19. Në Klinikën Infektive 1 pacient, në Klinikën e Pulmologjisë 2 pacientë dhe në Mjekësinë Sportive 3 pacientë. Pacientët që kanë.

Bie numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, gjashtë persona ndërruan jetë

Numri i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut ka shënuar ulje të ndjeshme në 129. Në krahasim me ditën e djeshme, janë rreth 36 raste më pak kurse numri i viktimave në 24 orë mbetet ende konstant. Gjashtë persona ndërruan jetë në 24 orët e fundit siç raportojnë mediat maqedonase. Ndërkohë priten rezultatet edhe për 20 testa.