X
EURO 2020/ Gjermania ia hedh me dhjetë lojtarë, mësohet edhe e katërta e kualifikuar

Holanda ka hedhur një tjetër hap të sigurt drejt Euro 2020, duke përmbysur plotësisht situatën nga ai fillim i keq që i bëri edicionit. Skuadra e Ronald Kuman ka fituar sot me shifrat 2-1 përballë Bjellorusisë falë dy golave të Xheorxhino Vijnaldum në pjesën e parë të takimit. Ky sukses i jep një avantazh të rëndësishëm ndaj Irlandës së Veriut.

Stërvitja e fundit / Reja ndërton dy skuadra, gjithçka e hapur për formacionin

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Edi Reja, ka vendosur që të lërë gjithçka të hapur deri në ditën e fundit sa i përket formacionit titullar me të cilin do të përballojë sfidën me Moldavinë. Trajneri pranoi në konferencën për shtyp se nëse ishte e mundur, do të përballonte duelin me të njëjtin grup lojtarësh me të cilin zbriti në fushë ndaj.

Trajneri i Moldavisë: Shqipëria është një test i vështirë , jemi pa gjumë nga humbja me Andorrën

Nëse Shqipëria shkon drejt ndeshjes së radhës në eliminatoret e Europianit e zhgënjyer, por me shumë optimizëm për paraqitjen ndaj Turqisë, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Moldavinë pritëse. Situata atje është katastrofike, me disa lojtarë që nuk i janë përgjigjur ftesës së përfaqësueses e cila u turpërua të premten duke u mundur 1-0 nga Andorra në fushën.

EURO 2020/ Holanda hedh një tjetër hap drejt Europianit, kualifikohet një tjetër skuadër

Holanda ka hedhur një tjetër hap të sigurt drejt Euro 2020, duke përmbysur plotësisht situatën nga ai fillim i keq që i bëri edicionit. Skuadra e Ronald Kuman ka fituar sot me shifrat 2-1 përballë Bjellorusisë falë dy golave të Xheorxhino Vijnaldum në pjesën e parë të takimit. Ky sukses i jep një avantazh të rëndësishëm ndaj Gjermanisë e sidomos.

EURO 2020/ Edi Reja zbulon strategjinë për ndeshjen me Moldavinë: Kështu fitojmë!

Humbja në Turqi, transferta përballë Moldavisë dhe strategjia që ka përzgjedhur Federata Shqiptare e Futbollit dhe trajneri Edi Reja për pjesën e mbetur të kualifikueseve “Euro202”. Në konferencën për shtyp në prag të sfidës kundër Moldavisë, këto priten të jetë teme diskutimi e gazetarëve me trajnerin e përfaqësueses shqiptare. Është kthyer qetësia te ekipi? Ishim pak nervozë pas ndeshjes me.

Duka-Reja, një marrëdhënie e destinuar në “martesë”, rinovimi formalitet

Një gol “aksidental” i pësuar në limite ishte mënyra më e shëmtuar për të nxjerrë Shqipërinë nga “Euro2020”. Të shije ekipin e Edi Rejas në fushë të linte një shije të mirë në çdo aspekt, një ndeshje e analizuar dhe zbatuar saktë deri në detajin më të vogël, grindë, dëshirë për të luftuar, mbrojtje “bunker”, mesfushë me klas dhe vizion,.

Të qeshur dhe të karikuar, Edi Reja mbledh “shqiponjat”, kuqezinjtë gati për Moldavinë

Humbja kundër Turqisë zbehu përfundimisht ëndrrën për një kualifikim të mundshëm në “Euro2020”, një humbje që “djeg” shumë për mënyrën se si erdhi, një humbje e pamerituar që ndryshon totalisht qasjen në 3 ndeshjet e mbetura. Ndaj Turqisë nuk ishte fundi por fillimi i një cikli të ri, ishte një nga ndeshjet më të bukura që Shqipëria ka zhvilluar në.

Euro 2020/ Holanda dhe Gjermania duan kryesimin, Maqedonia e Veriut tenton mrekullinë

Kualifikueset e Europianit kanë hyrë në një fazë shumë delikate, aty ku çdo ndeshje është e rëndësishme për ecurinë e skuadrave duke qenë se pretendentët janë ngjeshur në krye në shumë grupe. I tillë mund të konsiderohet grupi C, aty ku Gjermania, Holanda dhe Irlanda e Veriut numërojnë nga 12 ikë dhe e shohin veten në vendet e para. Gjermanët.

Formula 1/ “Mercedes” shpallet sërish kampion bote, pranë triumfit edhe Hamilton

Është zhvilluar sot gara e Japonisë në Formula 1, aty ku “Mercedes” ka treguar edhe një herë tjetër se është Zot në këtë sport sa i përket instruktorëve. Fitorja që Valteri Botas ka arritur të marrë në pistën e Japonisë, e ka shpallur Mercedesin kampion bote për të gjashtin vit radhazi, duke vënë diktatin. Ndërkohë, një garë mjaft të mirë.

Deshamp i mbyll dyert edhe njëherë Benzema: Prezenca e tij nuk është e mirë për Kombëtaren

Trajneri i Francës, Didier Deshamp nuk ka ndryshuar mendim për prezencën e Karim Benzema në Kombëtare. Tekniku kampion bote i pyetur nëse Kombëtarja ka vend për futbollistin e Real Madrid, aq më tepër kur sulmuesi e ka nisur më së miri këtë sezon duke shënuar gola, është përgjigjur se prezenca e tij nuk i bën Kombëtares. Ndërsa ka mohuar se.