X
Mos e hani bukën bashkë me turpin!

Nga Dritan Kaba Kush thotë që shkoj në zgjedhje për bukën, ta hajë atë bashkë me turpin! Kur ta pyesin fëmijët çfarë bëre, që unë të jetoja në vendin tim i lirë dhe të mos e braktisja atë prej votës tënde, si do i përgjigjen?! Kur ta pyesin nipat nëpërmjet skype nga ana tjetër e botës çfarë bëre kur u.

“Dibra” i bëri një shërbim të madh demokracisë!

Nga Mentor Kikia Vendimi i Kolegjit Zgjedhor, që konfirmon 30 qershorin si datë zgjedhjesh, nuk ka ndryshuar asgjë në axhendën politike. Socialistët janë duke e vazhduar fushatën elektorale, për herë të parë, jo për të fituar, por për të rritur numrin e votuesve. Dhe për herë të parë në një fushtë për zgjedhjet vendore, nuk flitet për kanale, shkolla e.

Dritëroi: sa shumë zemër, sa shumë mirësi!…

Nga Luan Rama Nuk është një copë letër. Është Dritëroi në çdo gërmë, në çdo fjalë. E gjithkund ku është Dritëroi, ka shumë zemër, ka shumë mirësi. Siç e dëshmon edhe kjo letër e thjeshtë me nënshkrimin unik e me aq shenjtëri; Dritëroi, të cilën po e bëj të njohur sot. Ndërsa rrëmoja nëpër dosjet e mia, gjeta edhe këtë.

Çunat e hashashit dhe djemtë e rigonit

Nga Ilir Babaramo Një duzinë “çunash” i kishin zëna pritë sot “komandantit” në urë të Leklit. Ishte një shprehje spontane e dashurisë së tyre për udhëheqësin. Në fakt, “gjelbërimi” i atyre skërkave gjatë pesë viteve të fundit u jep plotësisht të drejtë. Entuziazmi i tyre më kujtoi një këngë të festivalit folklorik të Gjirokastrës: djemtë e varfër të rigonit, shqiponja.

Shemsi Prençi i shkruan Manjës: Shumë i degjeneruari Ulsi, turp si i mashtrove dibranët!

Nga Shemsi Prençi Shumë i degjeneruari Ulsi ! Të parët na kanë mësuar të kemi durim sepse e verteta vonon por nuk harron! Në fakt ashtu ndodhi. . . Disa e kanë ditur se je një mashtrues ordiner, por “kazani” Gjerman Bild tregoj publikisht surratin ( se fytyrë nuk ke ti) Tuaj të vërtetë, prej servili dhe mashtruesi të paparë..

“I dashur Agron! Në çastin që po të shkruaj këto rradhë kam pirë lëngun vdekjeprurës” – NJË RRËFIM I TMERRSHËM I VËRTETË

NJË RRËFIM I TMERRSHËM I VËRTETË Publikuar nga Agron Tufa Agron Canaj, një inxhinjer elektrik me interesa për librat, një mesnatë tetori 1974 arrestohet nga Sigurimi, që kërkon prej tij një deklaratë bashkëpunimi me të. I vendosur në kundërshtimin e tij, mbas dy muajsh i thirrur një mbrëmje në zyrën e hetuesit, gjëndet para një skene të llahtarëshme : bashkëshortja.

Ramizmi është Putinizëm!

Nga Jorida Tabaku Ramizmi është Putinizëm. Në konceptin modern, autoritarizmi është sundimi i pakicës në emër të shumicës. Një qeverisje e tillë është bjerrja e vazhdueshme të drejtave të njeriut dhe mbi të gjitha mungesa e limiteve të pushtetit që qeveria ka ndaj njerëzve, ekonomisë së tregut, pronës dhe gjithçkaje tjetër që qytetarët zotërojnë. Nën këtë perspektivë, autoritarizmi modern shtrihet.

Rilindja po çon në krijimin e Mafias së Vërtetë…

Nga Kastriot Islami Mafia e përfshin krimin e organizuar kurse e kundërta s’është e vërtetë.Korrupsioni në vëndet me sisteme demokratike hibride apo autoritare ka pjellë krimin e organizuar.  Në të gjithë vendet ish-komuniste, vecanërisht ato ballkanike dhe më konkretisht në Shqipëri, korrupsioni dhe krimi i organizuar, kanë qënëdy cështjet që janë stigmatizuar pothuajse në të gjithë raportet ndërkombëtare përgjatë këtyre.

Fundi që po ‘Agon’

Nga Gentian Gaba Saga e përgjimeve të publikuara nga gazeta gjermane Bild, u pasurua me 10 ‘xhevahirë’ të rinj turpi. Sërishmi Dibra. Dosja 184 dhe zërat e eksituar nga plaçka e 11 shtatorit. Vijnë shumë larg nga koha e krimit zgjedhor, por në kohë për t’u dhënë mundësi shqiptarëve të dëgjojnë se si vepron ‘Rilindja’ në një garë elektorale. Duket.

Të pafytyrë! Më e pakta do të duhej të heshtnin e të mos dukeshin gjëkundi për shumë kohë

Nga Luan Rama Më e pakta do të duhej të heshtnin! Të heshtnin e të mos dukeshin gjëkundi për shumë kohë! Mirëpo, pafatyrësia qenka e pacak. Edhe paturpësia. E pacak edhe ligësia. Pafytyrësi, paturpësi e ligësi krimi! Kryeministri dhe ministra, deputetë e banditë, ish-ministra, drejtorë, policë, trafikantë e biznesmenë konçensionesh e votash, përdhunues e sponsorë të tyre, janë bërë bashkë..