X
Raporti suedez: Ja kur arrihet piku i koronavirusit në Ballkan! Shqiptari që jeton në Suedi tregon pse atje s’ka izolim: Qeveria, 150 mld euro për biznesin

Suedia ka vënë në dispozicion të bizneseve dhe qytetarëve një paketë prej 150 miliardë eurosh, në këtë periudhë të vështirë të koronavirusit. Shqiptari që jeton në Suedi, Jurgen Malaj, tha në një lidhje me “Skype” për News24 se suedezët po e presin me qetësi këtë situatë, pasi sipas tij, kanë kulturë dhe standard jetese. Ndër të tjera, shqiptari tha se shkencëtarët.

Sërish bilanc i frikshëm nga Spanja, 809 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 124 mijë të infektuar

Spanja nuk gjen qetësi nga koronavirusi. Vetëm 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 809 persona duke e çuar në 11 744 numrin total të vdekjeve. Sipas të dhënave të ministrisë së Shëndetësisës është rritur ndjeshëm dhe numri i të infektuarve 7.026 më shumë se një ditë më parë. Në total deri më sot numri i të prekurve në Spanjë.

Spanjë, prindërit dhe 11 fëmijët infektohen me koronavirus, vetëizolohen në shtëpi

Një familje prej 13 personash në Spanjë është në izolim total pasi të gjithë janë të infektuar me koronavirus. Familja Cebrian prej disa ditësh qëndron në vetëizolim në shtëpinë e saj në Valladolid pasi 2 prindërit dhe 11 fëmijët e tyre kanë rezultuar të gjithë të prekur nga COVID-19. Nëna, Irene ishte e para që u testua pozitive me Covid-19.

Italia me bilancin tragjik/ Ja pesë arsye, pse në Gjermani koronavirusi ka vdekshmëri më të ulët

Italia dhe Gjermania janë, nga një këndvështrim epidemiologjik, dy shembuj të kundërt në përhapjen e Covid-19 në Evropë. Në Itali i epidemisë ishte tepër i madh, me shpërthimin e dy vatrave në Codogno dhe në zonën e Bergamos që përfshiu Lombardinë, epiqendrën e infeksionit dhe për disa javë çoi në mbi 11 mijë vdekje, ndërsa në Gjermani, krahasuar me 64.

“Kemi uri, frigoriferi është bosh, ju lutem na ndihmoni”, telefonata e 12-vjeçares në Itali

Shtetet që po luftojnë me virusin e egër, kanë detyruar njerëzit të qëndrojë në shtëpi, në divan, të dalin sa më pak, në përpjekje për të frenuar përhapjen e Covid-19. Por për një pjesë të caktuar të popullsisë, këto masa janë të kushtueshme shumë. Sidomos nëse ato çojnë në humbjen e punës me të cilën mbanin frymën. Një rast dramatik.

Koronavirusi shkakton 59 mijë viktima në të gjithë botën, në Spanjë humbën jetën 850 persona brenda 24 orëve

Mbi një milionë persona në të gjithë botën rezultojnë të infektuar me COVID-19. Ndërkohë, numri i viktimave rritet nga ora në orë dhe deri më tani në rang global kanë humbur jetën 59,203 persona. Lajm i mirë është se betejën me COVID-19 e kanë fituar 229,000 të tjerë. Europa është epiqendra e koronavirusit. Në Itali kanë humbur jetën 14,681 persona.

Me mbi 200 mijë të infektuar, Donald Trump sugjeron përdorimin e maskave për të frenuar përhapjen e koronavirusit

Qeveria amerikane po u rekomandon amerikanëve që të mbajnë maska ose të përdorin mbulesa të tjera prej pëlhure në baza vullnetare për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Njoftimin për rekomandimin e bëri të premten Presidenti Donald Trump, gjatë konferencës së përditshme për shtyp të grupit të punës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin. Rekomandimi vjen nga Qendra për Kontrollin e.

Paralajmërimi i kryeministrit suedez: Do të numërojmë mijëra viktima nga COVID. Duhet të përgatitemi!

Kryeministri suedez, Stefan Lofven, deklaroi se shteti i tij duhet të përgatitet për mijëra viktima nga COVID-19. Në një intervistë për të përditshmen suedeze, “Dagens Nyheter” kreu i qeverisë suedeze paralajmëroi se pandemia e koronavirusit do të vazhdojë për muaj me radhë. “Do të numërojmë mijëra viktima. Duhet të përgatitemi për këtë”, tha Lofven. Kriza me të cilën po përballet.

Papa Françesku: Edhe nëse jemi të izoluar, mendimi dhe shpirti mund të shkojnë larg me krijimtarinë e dashurisë

Papa Françesku dha sot një mesazh të veçantë në video duke i bërë thirrje njerëzve në mbarë botën të mos e humbin besimin dhe të ngushëllojnë njëri-tjetrin përgjatë pandemisë së koronavirusit. “Është një moment i vështirë për të gjithë ne. Për disa, shumë i vështirë. Përmes këtyre fjalëve dëshiroj të shpreh afërsi dhe dashuri për këdo”, deklaroi ai. Në fjalimin.

Shefi i OKB apelon për armëpushim global për të luftuar koronavirusin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, bëri thirrje për armëpushim global, në mënyrë që t’iu lejohet vendeve të shkatërruara nga luftërat, të luftojnë pandeminë e koronavirusit. “Më e keqja nuk ka ardhur ende”, tha Guterres, duke iu referuar vendeve në luftë: Sirisë, Libisë e Jemenit. “Stuhia e COVID-19 [sëmundjes që e shkakton koronavirusi] po shkon në të.