X
50-vjetori i uljes së njeriut të parë në Hënë

Në 50-vjetorin e uljes së parë të njerëzimit në Hënë, zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, vlerësoi për realizimin e tyre të shkëlqyer tre astronautët amerikanë, të cilët ndihmuan në realizimin e kësaj ngjarjeje historike. “Ata bënë shumë më tepër se sa të fituan garën hapësinore, ata e bashkuan për një moment të shkurtër, kombin tonë me të gjithë popujt e botës.

Më shumë se 20 mijë protestues rrugëve të qytetit, shpërthen protesata për zgjedhje të lira dhe të ndershme

Më shumë se 20 mijë protestues janë mbledhur në Moskë duke kërkuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Protestuesit po bëjnë thirrje që kandidatët e opozitës të lejohen të regjistrohen në zgjedhjet e shtatorit. Autoritetet kanë refuzuar t’i regjistrojnë ato pavarësisht se kandidatët kanë grumbulluar minimumin prej 5 mijë firmash që nevojiten për të kandiduar në zgjedhje. Udhëheqësit e opozitës,.

Meteorologët amerikanë: Bota përjetoi qershorin më të nxehtë në histori

Bota ka përjetuar qershorin më të nxehtë në histori muajin e kaluar, me temperaturë mesatare prej 16.4 gradësh Celsius. Administrata e Oqeanisë dhe Atmosferës e Shteteve të Bashkuara tha se temperatura mesatare globale ka qenë për 0.5 celsius më e nxehtë se mesatarja e shekullit 20. Sipas saj, të nxehtit ka qenë më i përqendruar në Evropë, Rusi, Kanada dhe.

Deklarata raciste e Trump, Angela Merkel: E papajtueshme me vlerat e Amerikës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i dënoi sulmet verbale të presidentit amerikan, Donald Trump, kundër katër kongresisteve me ngjyrë, duke thënë se ato “janë në kundërshtim me atë që e bën Amerikën madhështore”. “Unë distancohem fuqishëm nga sulmet dhe shpreh solidaritet me gratë”, tha Merkel në një konferencë për gazetarët në Berlin. “Sipas mendimit tim, forca e Amerikës qëndron në atë.

Masakra e Srebrenicës, gjykata njeh fajësinë e Holandës në 10%

Një gjykatë e lartë holandeze ka njohur përgjegjësinë e pjesshme të Holandës për vdekjen e 350 personave në masakrën e Srebenicës në Bosnje e Hercegovinë, në korrik të vitit 1995. Në vendimin e dhënë, Gjykata argumentoi se Holanda kishte 10 % përgjegjësi, pasi kjo ishte shkalla e mundësisë që ushtarët e saj mund të kishin parandaluar vrasjet. “Nëse forcat holandeze.

Do të qëndrojë Merkel deri në fund të mandatit? Pasuesja e saj merr “Mbrojtjen”

Zgjedhja e Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK), kryetares së Partisë kristiandemokrate (CDU) të kancelares Angela Merkel, në postin e ministres së re të Mbrojtjes, zuri në befasi shumëkënd në Berlinin zyrtar, ku kishte pritshmëri të larta që Jens Spahn, ministri i Shëndetësisë, të pasonte në detyrë presidenten e porsazgjedhur të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Kramp-Karrenbauer, e njohur gjerësisht si kandidatja.

Si u dënua bosi i drogës ‘El Chapo’ dhe gjoba prej 12 miliardë dollarësh për meksikanin

Rreth një gjysmë viti pas burgosjes së bosit të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán, gjyqtari shpalli masën e denimit. Meksikani duhet të qendrojë në burg të përjetshëm – në rast se nuk arratiset sërish. Nga Deutsche Welle Denimi zyrtar përfshin burgim të përjetshëm plus 30 vjet. I dënuari nuk mund të bëjë kërkesë për lirim të parakohshëm, tha gjyqtari Brian.

Portugalia pezullon lëshimin e vizave për iranianët

Ministria e Jashtme e Portugalisë tha se ka pezulluar lëshimin e vizave hyrëse për shtetasit iranianë dhe se ka rritur sigurinë në konsullatën e saj në Teheran. Ministria tha përmes një deklarate se vendimi i saj nuk është politik ose për shkak të “kushteve të përgjithshme të sigurisë”. Në deklaratë thuhet se pezullimi është i përkohshëm dhe se po bëhen.

Ankaraja sistem rus të mbrojtjes ajrore, Trump fajëson Obamën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, shprehu keqardhje për pamundësinë që SHBA-ja t’i shiste Turqisë aeroplanët luftarakë F-35, pasi Ankaraja ka zgjedhur të blejë sistemin më të ri të mbrojtjes ajrore S-400 të Rusisë. Duke folur për gazetarët, Trump nuk përmendi sanksionet që kërkohen ligjërisht të zbatohen, pasi Turqia filloi pranimin e dërgesave të pajisjeve ruse. Presidenti Trump tha.

Shpenzoi shumë, dorëhiqet numri dy i qeverisë

Numri dy i qeverisë franceze, François de Rugy, i gjendur për ballë një seri akuzash në lidhje me modelin e jetesës shumë të shtrenjtë, njoftoi sot dorëheqjen e tij nga Ministria e Ekologjisë, një prej prioriteteve kryesore të presidentit, Emmanuel Macron. Presidenti francez ka bërë të ditur se e ka pranuar dorëheqjen dhe ka nënvijëzuar se bëhet fjalë për një.