X
Koncesionet e Edi Ramës, po e “gërryejnë” ekonominë e Shqipërisë

Për 11 mujorin 2019, eksportet ranë me 4%, tkurrja më e lartë që nga 2015-a. Të tre grupet kryesore “Tekstile dhe këpucë”, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” dhe “Materiale ndërtimi dhe metale”, që përbëjnë 71% të totalit të eksporteve, kishin tendencë negative. Tekstilet dhe këpucët, që zënë 40% të eksporteve totale, të dobësuara prej dy vitesh nga nënçmimi i euros,.

Parodia/ “Zbythet” Lulzim Basha, ulet në tryezë me Gjinkurin e “Dosjes 184” dhe Rudina Hajdarin

Kryetari i Partisë Demokratike, duket se ka rënë dakord të bëjë hapa prapa dhe të kundërshtojë vetëveten, duke u ulur në tryezë për reformën zgjedhore, pikërisht me njeriun që e ka akuzuar si manipulues të zgjedhjeve në Dibër, Damian Gjiknurin. Opozita kishte refuzuar më parë të merrte pjesë në tryezën e reformës zgjedhore, për shkak se ajo drejtohej nga Damian.

Lleshaj keqinterpreton ligjin për azilin për të justifikuar dëbimin e Harun Çelik

Ministri i Brendshëm deklaroi në mënyrë të pasaktë në një intervistë televizive se shtetasi turk, Harun Çelik nuk mund të kërkonte azil në mënyrë verbale në Shqipëri, duke u munduar ta justifikonte dëbimin e tij në rrethana ekstraligjore më 1 janar. Nga Besar Likmeta – BIRN Thirrjet e dëshpëruara ‘azil, azil’ dëgjohen në një video të publikuar në media të vijnë nga.

Faktet rrëqethëse/ Mes ulërimave ‘azil- azil’, Harun Çelik u dëbua me forcë nga Shqipëria pas një ndalese në Ambasadën turke

Dëshmitarë okularë dhe avokatët mbrojtës rindërtojnë operacionin e dëbimit të mësuesit gylenist nga Shqipëria mes thirrjeve të dëshpëruara për azil dhe në mungesë të avokatit dhe përkthyesit, ndërkohë që Policia e Shtetit mbrohet me faktin se ai nuk kishte dorëzuar asnjë kërkese formale për azil. Nga Vladimir Karaj Më 1 janar, pas gati pesë orësh pritje në të ftohtë për.

Khamenei sulmon Shqipërinë: Një vend i vogël dhe djallëzor! Rama: Jemi në duar të sigurta, nuk rrezikohemi!

Lideri Suprem i Iranit, Ali Khamenei, krahas akuzave dhe kërcënimeve që ka dërguar në drejtim të SHBA-së, pas vrasjes së gjeneralit Qasem Soleimani, ka shigjetuar edhe Shqipërinë. Ai e quajti vendin tonë një “vend të vogël djallëzor”. Edhe pse nuk i’u referua me emër, është e qartë se Khamenei i referohej pikërisht Shqipërisë, sepse vendi ynë ka strehuar muxhahedinët. Ai.

Betoni i dobët dyshohet si shkak për disa nga viktimat e tërmetit

Nga Geri Emiri/BIRN Prokuroria e Durrësit po shqyrton të dhënat laboratorike të materialeve të ndërtimit nga 7 ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit, për të zbuluar përgjegjësit e vdekjeve tragjike të 23 personave nën rrënojat e tyre. Tetë nga nëntë anëtarët e familjes Lala humbën jetën më 26 nëntor, pasi lëkundjet e tërmetit shkatërrimtar e kthyen ndërtesën 4-katëshe.

Vritet gjenerali më i fuqishëm në Iran/ SHBA: Mbrojtëm amerikanët! Khamenei: Hakmarrja i pret kriminelët!

Një sulm ajror amerikan vrau komandantin më të fuqishëm ushtarak të Iranit dhe njeriun e dytë më të rëndësishëm në vend, Qasem Soleimani. Sulmi u krye në aeroportin e Bagdadit, në momentin që gjenerali po largohej i shoqëruar nga disa persona. Ky sulm ndaj gjeneralit Soleimani, është urdhëruar nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. “Nën drejtimin e presidentit, ushtria amerikane.

Mediat turke zbulojnë SKANDALIN/ “Gylenisti” u mor në Shqipëri nga Shërbimi Sekret i Turqisë

Mësuesi 42-vjeçar turk Harun Çelik u mor në Shqipëri nga Shërbimi Sekret i Turqisë. Edhe në rastin tonë është ndjekur i njëjti skenar si në Kosovë. Skandalin e publikojnë vetëm mediat turke. CNN Turk shkruan se “terroristi i FETO i arratisur u soll në Turqi nga Shqipëria në një operacion të MTI (Organizata Kombëtare e Inteligjencës)”. CNN Turk shkruan se Çelik u ndoq.

“Të Paekspozuarit” shpall njeriun e vitit 2019, Edi Ramën. Ja pesë meritat e tij të veçanta.

“Të Paekspozuarit”, ka shpallur njeriun e vitit 2019, kryeministrin EDI RAMA, i cili gjatë këtij viti, ka këto arritje dhe merita të veçanta:   * Pushtet absolut: Rrëmbeu të gjithë pushtetet dhe vendosi një regjim autokrat. * Shpopullimin masiv të vendit: Me politikat e tij të mbrapshta, largoi masivisht shqiptarët. *Oligarkët: E ktheu Shqipërinë në shtetin privat të oligarkëve. *Minishengeni:.

Skandali/ Koncesionari i check-up ka marrë 8.5 milionë euro për 580 mijë kontrolle të pakryera

Shteti e ka paguar koncesionarin e kontrollit bazë mjekësore (check-up) për 580 mijë kontrolle të pakryera përgjatë periudhës 2015-2018. Kjo shifër është bërë e ditur në një raport për koncesionet të publikuar nga Ministria e Financave. Për këtë kontratë partneriteti publik privat  në nivel vjetor janë parashikuar  475,000 përfitues të shërbimit, pra 39,583 raste në muaj, për të cilat kompania.