X
FMN: Paketa e ndihmës anti Covid-19 e Shqipërisë, më e ulëta në Europë

Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi parashikimet e reja për ekonominë e Europës, në të cilat shihet se Shqipëria ofroi masat më të pakta fiskale në buxhetin e vitit 2020 në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto për të përballuar pasojat e pandemisë në ekonomi. Siç shihet në grafikun bashkëngjitur suporti fiskal (shpenzime shtesë dhe shtyrje të pagesave të taksave) ishte rreth.

PD denoncon në SPAK si “grup të strukturuar kriminal”, Ramën, Ahmetajn, Kokën, Veliajn, Mërtirin dhe Zoton

Partia Demokratike, nëpërmjet Jorida Tabakut dhe Çlirim Gjatës, ka denoncuar në Strukturën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), aferën e inceneratorëve, duke identifikuar gjashtë persona, të cilët përfaqësuesi i PD-së, Çlirim Gjata, i quajti “grup i strukturuar kriminal”. “Problemi këtu është përse duhet të presë SPAK, një denoncim formal? Ka tre vjet që një gjë e tillë,.

Sulmet e Ramës ndaj gazetarëve për inceneratorët, thuajse identike me sulmet kur u zbulua falsifikimi tek Unaza!

Kryeministri Edi Rama, ka sulmuar gazetarët dhe opozitën, për akuzat e artikuluara për inceneratorët, me anë të një video të publikuar në rrjetet sociale. Në fokus dhe në shënjestër të videos propagandistike të Ramës, është gazetari Armand Shkullaku, të cilin edhe nga ana vizuale, Rama e ka futur në një rreth dhe e konsideron si gazetar “që i shërbeu Lulit”..

Fondi i rindërtimit shpenzoi zero lekë deri në shtator 2020

Nga Gjergj Erebara Të ardhurat e buxhetit të shtetit në muajin shtator ishin 3% më pak se sa shtatori i vitit 2019, duke sinjalizuar një rikthim në pothuajse normalitet pas krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit të ri. Por ndërkohë investimet e planifikuara të qeverisë mbetën të parealizuara. Të ardhurat e qeverisë arritën në 308 miliardë lekë për periudhën.

“Pusho”, “motra”, “zemra”, “rri si pulë”, “nuk di të lexosh”/ Të gjitha fyerjet banale të Edi Ramës ndaj gazetarëve në emision

Kryeministri Edi Rama, mbrëmjen e djeshme, ka dalë nga “binarët” dhe ka sulmuar gazetarët me gjuhë banale, siç e ka zakon, kur gjendet ngushtë. Veçanërisht kur në studion e emisionit “Opinion”, por diskutohej koncesioni i inceneratorëve dhe gazetarët bënin pyetje se përse ato nuk funksionojnë, ndërkohë që kanë marrë miliona nga buxheti i shtetit, Rama në mungesë të argumentave, përdori.

Raporti i Bankës Botërore për Shqipërinë: Mbi 41% e shqiptarëve do të zhyten në varfëri!

Banka Botërore në raportin e saj të fundit të Rishikimit Ekonomik të vjeshtës për Europën dhe Azinë Qendrore evidenton në seksionin për Shqipërinë, se kriza po shton varfërinë, kryesisht përmes rritjes së papunësisë. Sipas vlerësimeve të bankës, pavarësisht masave që janë marrë, varfëria e moderuar (përqindja e popullsisë që jeton me më pak se 5.5 dollarë për person në ditë,.

Deklarata “as mish, as peshk” e ambasadës amerikane, i jep jetë regjimit autokratik të Ramës

Ditën e sotme, Edi Rama, siç në fakt pritej të ndodhte, e preu edhe njëherë në besë opozitën, duke miratuar në mënyrë të njëanshme ndryshime në Kodin Zgjedhor, duke përdorur palaçot e të ashtuquajturës “opozitë e re”. Pas kësaj ngjarje, pritej me kërshëri reagimi i komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht për faktin se ambasada e SHBA-ve, ajo britanike dhe përfaqësia e BE-së,.

Milionat për pastrimin e lumenjve nga mbetjet i mori lumi

Nga Besar Likmeta – BIRN Ekspertët ngrenë shqetësimin për mungesën e një sistemi efikas në menaxhimin e mbetjeve urbane, pasi një impiant i ndërtuar në grykëderdhjen e Shkumbinit nga kompania kontroverse “Integrated Technology Services”, u shkatërrua nga prurjet e lumit. Në 17 maj 2017, ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka përuroi në grykëderdhjen e lumit Shkumbin, pranë fshatit piktoresk Vilë Bashtovë,.

Freedom House: COVID-19 keqësoi gjendjen e demokracisë në gjithë botën, Shqipëria u qeveris me dekrete që ndryshonin çdo ditë

Organizata Freedom House thotë se pandemia COVID-19 ka thelluar krizën për demokraci në të gjithë botën, duke u kthyer në një justifikim për qeveritë për të manipuluar zgjedhjet, për t’u mbyllur gojën kritikëve dhe medias dhe sabotuar përgjegjësinë e nevojshme për të mbrojtur të drejtat e njeriut si dhe shëndetin publik. Këto përfundime janë pasqyruar në një raport të organizatës.

Pa tokë dhe pa shpresë: Kostot e fshehta të inceneratorit të Sharrës

Nga Vladimir Karaj E veshur me tuta dhe me shapka llastiku, një grua 48-vjeçare heq dorën me të cilën mban mbuluar gojën dhe tregon me gisht gropat dhe pirgjet e dheut të ngritura nga buldozerë e makina të rënda, zhurma e të cilave buçon në fshatin Sharrë të Tiranës nga dhjetra metra larg. “Atje dilshin djemtë për të protestuar,” kujton.