BOTA, 14 Mars 2023, 22:55

Rrëzimi i dronit amerikan, ambasadori rus flet pas takimit në Departamentin e Shtetit: Nuk dëshirojmë asnjë konfrontim me SHBA-në

Rrëzimi i dronit amerikan, ambasadori rus flet pas takimit në
Anatoli Antonov

Rusia nuk dëshiron asnjë konfrontim me SHBA-në, ka thënë ambasadori i saj, pas rrëzimit të një droni amerikan në Detin e Zi.

Duke folur jashtë një takimi në Departamentin e Shtetit, Anatoli Antonov tha se kishte një “bisedë konstruktive” me Ndihmës Sekretaren e Shtetit për Evropën Karen Donfried.

Takimi vjen pas një deklarate nga Pentagoni, i cili tha se një avion rus ishte përpjekur disa herë të derdhte karburant para një droni amerikan në hapësirën ajrore ndërkombëtare përpara se të prerë helikën e tij, duke e detyruar atë në Detin e Zi – gjë që Rusia e mohon.

“Ne nuk duam asnjë konfrontim midis SHBA-së dhe Federatës Ruse. Ne jemi në favor të marrëdhënieve pragmatike për interesin e popullit të SHBA-së dhe Federatës Ruse”, tha z. Antonov.

“Ne kemi shkëmbyer vërejtjet tona për këtë çështje sepse kemi disa dallime për atë që ka ndodhur sot”.

Ai shtoi: “Më duket se ka qenë një bisedë konstruktive për këtë çështje, i kam dëgjuar vërejtjet e saj, shpresoj që ajo ta ketë kuptuar atë që kam përmendur”.

I pyetur nëse është diskutuar për luftën në Ukrainë, ambasadori rus në SHBA tha: “Ne nuk po diskutojmë luftën në Ukrainë sepse nuk ka luftë në Ukrainë. Ekziston një problem i një operacioni special ushtarak që po kryen Federata Ruse.

“Qëllimi dhe qëllimet e këtij operacioni janë të qarta. Ne e kemi shpjeguar shumë herë.”