AKTUALITET, 24 Gusht 2022, 10:15

Dyshohet se ndihmoi dhe transportoi me automjet Ervis Martinajn, arrestohet agjenti i Operacionales në Policinë e Shtetit

Dyshohet se ndihmoi dhe transportoi me automjet Ervis Martinajn, arrestohet

Jeton Lami, agjent i Forcave Operacionale në Policinë e Shtetit është vënë në pranga pasi dyshohet se ka ndihmuar dhe më pas ka transportuar me automjet të shumëkërkuarin, Ervis Martinaj.

Policia bën me dije se ditën e djeshme Gjykata e Kurbinit ka vendosur ndaj Lamit masën e sigurisë “arrest me burg”, pasi akuzohet për shpërdorim detyre.

Tashmë materialet hetimore në ngarkim të Lamit i kanë kaluar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin për veprime të mëtejshme.

Njoftimi i policisë:

Strukturat Hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin, bënë ndalimin e shtetasit J. L., 28 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë punonjës policie (agjent), pranë Drejtorisë së Forcës së Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit.

Pas hetimeve të kryera në kuadër të procedimit penal të vitit 2022, për veprën penale të rrëmbimit të personit, referuar nga strukturat hetimore të DVP Lezhë, pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin.

Gjykata e Shkallës së Parë Kurbin, me vendimin e datës 23.08.2022, ka caktuar ndaj shtetasit J. L. masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Nga hetimet e thelluara rezulton se 28-vjeçari, duke qenë punonjës policie, ka shpërdoruar detyrën duke përkrahur dhe transportuar një person shumë të kërkuar.

Materialet procedurale i kaluan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin.