AKTUALITET, 2 Korrik 2022, 16:07

Covid-19 në Shqipëri/ Asnjë viktimë, 'boom' rastesh, 671 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Asnjë viktimë, 'boom'

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1943 teste për COVID, prej të cilëve kanë rezultuar pozitivë 671 qytetarë. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete.

Gjithashtu gjatë 24 orëve janë shëruar 153 persona.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë.

Njoftimi: Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin.

Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1943 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 671 qytetarë, në këto bashki:

366 në Tiranë, 32 në Durrës, 28 në Lushnje, nga 25 qytetarë në Vlorë, Sarandë, 16 në Fier, 15 në Lezhë, 14 në Berat, 12 në Patos, nga 11 qytetarë në Divjakë, Elbasan, 10 në Himarë, nga 9 qytetarë në Vorë, Gjirokastër, nga 8 qytetarë në Kurbin, Mallakastër, Gramsh, 6 në Shkodër, nga 5 qytetarë në Kavajë, Korçë, nga 4 qytetarë në Përmet, Skrapar, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Krujë, Kamëz, Dibër, Mat, Delvinë, Kuçovë, nga 2 qytetarë në Tepelenë, Dimal, Poliçan, nga 1 qytetar në Kukës, Tropojë, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Klos, Roskovec, Selenicë, Kolonjë, Belsh.

Janë 3,685 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 153 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 274,955 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (2 Korrik 2022)
Raste të reja ditore 671
Të shëruar në 24 orë 153
Të shtruar në spitale 23
Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 1943

Testime totale 1,852,737
Raste pozitive 282,141
Raste të shëruara 274,955
Raste Aktive 3,685
Humbje jete 3,501

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,544
Fier 243
Vlorë 199
Durrës 175
Lezhë 101
Gjirokastër 97
Shkodër 96
Berat 79
Elbasan 76
Korçë 44
Dibër 24
Kukës 7.