SPORT, 3 Mars 2023, 16:51

Champions League/ Neymar humbet ndeshjen me rekordmenët gjerman Bayern Munich

Champions League/ Neymar humbet ndeshjen me rekordmenët gjerman Bayern

Në ndeshjen e dytë të fazës së 1/16-të në Champions League kundër FC Bayern, francezët e PSG-së duhet të bëjnë pa superyllin Neymar. Braziliani është i dëmtuar dhe nuk do të jetë në gjendje të ndihmojë klubin  për të arritur në çerekfinale pas humbjes 1-0 në ndeshjen e parë kundër kampionëve rekordmen gjermanë.

"Jo, nuk mendoj se ai mund të jetë në skuadër. Neymar nuk do të jetë i disponueshëm për dy ndeshjet e ardhshme. Ai është një nga golashënuesit dhe asistuesit më të mirë në ligë, kjo është një humbje e madhe”- tha trajneri i Parisit, Christoph Galtier.  

Neymar ka shënuar 18 gola dhe 17 asistime për liderët francezë në 29 ndeshje konkurruese këtë sezon.

PSG do të jetë gjithashtu pa mbrojtësin Presnel Kimpembe (27), sezoni i të cilit tashmë ka përfunduar për shkak të lëndimit.

Nga ana tjetër, superylli i Francës, Kylian Mbappé është gati për ndeshjen, i cili hyri në lojë vetëm pjesën e dytë në ndeshjen e parë për shkak të një dëmtimi të mëparshëm dhe i shkaktoi probleme serioze mbrojtjes së Bayernit.