BOTA, 15 Mars 2023, 21:26

Izraeli i “mbyll derën” Joseph Borrell

Izraeli i “mbyll derën” Joseph Borrell

Izraeli ka lajmëruar shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, se ai nuk është i mirëpritur për të vizituar pas komenteve kritike që ai bëri në lidhje me politikat izraelite në Bregun Perëndimor, thanë zyrtarët izraelitë të mërkurën.

Incidenti shënoi shenjën e fundit të përkeqësimit të marrëdhënieve midis qeverisë së re të ekstremit të djathtë të Izraelit dhe disa prej aleatëve të saj më të afërt.

Borrell e mërziti Izraelin me një artikull të botuar javën e kaluar kur zyrtarët izraelitë thanë se i barazonin viktimat izraelite të sulmeve palestineze me militantët e vrarë në operacionet e ushtrisë izraelite.

“Të jesh i sinqertë do të thotë të pranosh se ekstremizmi po rritet nga të dyja anët. Sulmet pa dallim dhe dhuna po marrin shumë jetë,” shkroi Borrell në “Project Syndicate”.

“Dhuna nga ana e kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor po kërcënon gjithnjë e më shumë jetën dhe jetesën e palestinezëve. Për më tepër, operacionet ushtarake izraelite shpesh shkaktojnë vdekje të civilëve palestinezë, pa përgjegjësi efektive”, shtoi ai.

Ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen dënoi komentet në një bisedë me Borrell të martën, tha Ministria e Jashtme izraelite.

“Nuk ka vend për krahasim apo balancim midis viktimave të terrorizmit nga pala izraelite dhe terroristëve palestinezë të mbështetur nga Autoriteti Palestinez”, tha ai.

Një zyrtar izraelit tha të mërkurën se ndërsa nuk kishte plane apo kërkesa zyrtare që Borrell ta vizitonte, qeveria izraelite ia kishte bërë të qartë se ai nuk është i mirëpritur për momentin.

“Ai nuk është i ndaluar,” tha një zyrtar, duke folur në kushte anonimiteti, sepse ai nuk ishte i autorizuar të diskutonte çështjen në procesverbal. “Ne nuk mendojmë se është një kohë e mirë për të ardhur.”

Në Bruksel, zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, tha se Borrell nuk ishte penguar të hynte në Izrael sepse ai nuk ishte përpjekur ta vizitonte.

“Ne nuk jemi në dijeni për ndonjë ndalim apo për ndonjë vendim të autoriteteve zyrtare izraelite që nuk lejojnë Borrell të vizitojë.”

Ai shtoi se komentet e Borrell pasqyronin qëndrimet zyrtare të 27 vendeve të BE-së.

Izraeli ka marrëdhënie të ngushta politike dhe ekonomike me shumë shtete evropiane. Kryeministri Benjamin Netanyahu do të udhëtonte në Gjermani të mërkurën, një javë pas një vizite zyrtare në Itali.

Por Izraeli dhe BE-ja kanë ndryshuar marrëdhëniet mes tyre në mënyrë të përsëritur gjatë viteve në lidhje me trajtimin e Izraelit ndaj palestinezëve, ndërtimin e vendbanimeve izraelite dhe mungesën e përparimit në bisedimet e paqes.