AKTUALITET, 30 Gusht 2022, 20:04

Parashikimi i motit për ditën e mërkurë, çfarë pritet të ndodhë

Parashikimi i motit për ditën e mërkurë, çfarë

Dita e mërkurë do të jetë nën ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme. Moti parashikohet të nisë me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në ortë e mesditës.

Reshje shiu përgjatë zonave të ulëta e në zonat malore reshjet e shiut hera-herë pritet të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive.

Era nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/s, ndërsa në brigjet detare hera-herës fiton shpejtësi deri në 12m/sek. Sipas SHMU Valëzimi në dete i forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 12 deri 29°C

në zona e ulëta 13 deri 33°C


në zona bregdetare 17 deri 32°C