SPORT, 5 Tetor 2022, 17:59

Formula 1/ Theu rregullin duke tejkaluar buxhetin, ja vendimi i FIA-s për Red Bullin

Formula 1/ Theu rregullin duke tejkaluar buxhetin, ja vendimi i FIA-s për

Red Bull ndodhet nën hetim për shkak të thyerjes së rregullit të buxhetit vitin e shkuar, duke tejkaluar shumën maksimale të lejuar nga FIA.

Vendimi i kësaj të fundit drejt skuderisë austriake pritej të jepej sot, por duket se kjo gjë është shtyrë për t’u dhënë në datë 10 tetor.

Dënimi pritet që të jetë nga gjobë deri në heqje pikësh, por që gjithsesi nuk do të ndikojë në titullin kampion, i cili do t’i qëndrojë Maks Vershtapenit.

Gjithashtu nën hetim për të njëjtën gjë është dhe skuadra e Aston Martin.