SPORT, 4 Tetor 2022, 20:05

Beteja për projektin e Superligës është ende e ndezur

Beteja për projektin e Superligës është ende e ndezur

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus, këta tre gjigantë të futbollit evropian, të cilët janë ende të interesuar për projektin e Superligës Evropiane, aktualisht janë subjekt i procedimeve disiplinore për përfshirjen e tyre në krijimin e këtij projekti dhe rrezikojnë një pezullim në Champions League.

Në krye të Shoqatës së Klubeve Evropiane (ECA) dhe anëtar i komitetit ekzekutiv të UEFA-s, presidenti i PSG -së, Nasser Al-Khelaïfi, tha me vendosmëri kundërshtimin e tij gjatë një interviste për median amerikane Politic, ndërsa ndërhyri për Real Madridin, shkruan abcnews.al.

“Ne vazhdojmë të punojmë. E dini, nëse duan të kthehen, sigurisht që janë të mirëpritur. Ajo që është e çuditshme është se ata festojnë edhe fitoren në kompeticionin e klubeve të UEFA-s, që është padyshim kompeticioni më i mirë i klubeve në botë. Ndaj është shumë e çuditshme që të dilni kundër të gjitha garave fantastike të klubeve që ekzistojnë dhe merrni pjesë, festoni dhe shijoni trofetë.

“Një lopatë iu hodh Florentino Perezi , presidentit të Real Madridit, i cili u përgjigj menjëherë gjatë takimit vjetor të klubit madrilen. “Nasser Al-Khelaifi tha se Real Madridi po shtynte për Super Ligën sepse kishin frikë nga konkurrenca. Ndoshta duhet t’i kujtohet se kush është Real Madridi, klubi më i suksesshëm në histori”.