LIFESTYLE, 9 Nëntor 2023, 15:41

Shitet për vlerën marramendëse kryevepra e dytë më e shtrenjtë e Picasso-s

Shitet për vlerën marramendëse kryevepra e dytë më e

Një kryevepër e Pablo Picasso-s e vitit 1932 është shitur për 139 milionë dollarë, çmimi i dytë më i lartë i arritur ndonjëherë për artistin, sipas Sotheby’s.

Femme a la Montre (Gruaja me orë) bëhet gjithashtu vepra më e vlefshme e shitur në ankand këtë vit.

Ai përshkruan Marie-Therese Walter, modelen franceze, e cila ishte gjithashtu një nga të dashurat e artistit spanjoll dhe subjekt i shumë prej pikturave të tij.

Vepra ishte vlerësuar në 120 milionë dollarë përpara se të dilte në ankand.

Më parë ishte në pronësi të koleksionistes së ndjerë të artit, Emily Fisher Landau, e cila e bleu në vitin 1968 dhe është blerë nga një blerës anonim.

Femme a la Montre është një portret i Walter-it e ulur në një karrige të ngjashme me fronin në një sfond blu.

E njohur si “muza e artë” e Picasso-s, Walter ishte 17 vjeçe kur u takua me 45-vjeçarin Picasso në Paris dhe më vonë dyshja hynë në një lidhje të fshehtë ndërsa ai ishte ende i martuar me Olga Khokhlova, një balerinë ukrainase.

Walter u bë subjekt për shumë prej pikturave të Picasso-s, duke përfshirë veprën e vitit 1932 Femme Nue Couchee (Gruaja e shtrirë nudo), e cila u shit për 67.5 milionë dollarë në ankand në vitin 2022.

Piktura më e shtrenjtë e Pikasos e shitur në ankand ishte Les Femmes d’Alger (Gratë e Algerit), e cila arriti në 179.3 milionë dollarë në Christie’s në vitin 2015.

I lindur në Malaga në 1881-shin dhe i rritur në Barcelonë, Picasso u transferua në Paris në 1904-ën dhe u bë një nga artistët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Ai eksperimentoi me një gamë të gjerë stilesh dhe temash në karrierën e tij, më së shumti frymëzues “Kubizmi”, i cili tregon objekte ose njerëz nga shumë këndvështrime në të njëjtën kohë.

Në një karrierë që përfshin tetë dekada, ai krijoi rreth 150,000 vepra.

Ai kishte katër fëmijë dhe vdiq në Francën jugore në vitin 1973, në moshën 92-vjeçare.

Edhe pse trashëgimia e tij krijuese nuk ishte kurrë në dyshim, vitet e fundit janë hedhur pyetje mbi sjelljen e tij. Ai është akuzuar për mizori, feminizëm dhe sjellje detyruese.