BOTA, 1 Korrik 2022, 23:39

Zelensky betejë gjeopolitike kundër Putinit, kërkon mbështetje nga vendet e Amerikës Latine

 

Zelensky betejë gjeopolitike kundër Putinit, kërkon

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i bëri apel liderve të Amerikës Latine në një përpjekje për të marrë mbështetje nga kontinenti i largët në luftën e vendit të tij kundër pushtimit rus.

“Unë vazhdoj të krijoj marrëdhënie me një rajon të rëndësishëm – Amerikën Latine”, shkroi Zelensky në mediat sociale në lidhje me bisedat e tij të fundit me liderët e Argjentinës dhe Kilit.

Bisedat me presidentët Alberto Fernández të Argjentinës dhe Gabriel Boric të Kilit erdhën pasi Zelenskiy foli me presidentin ekuadorian Guillermo Lasso dhe presidentin e Guatemalës Alejandro Giammattei pak më shumë se dy javë më parë.

Në atë kohë, Zelensky tha në një fjalim se bisedat me Lasso dhe Giammattei shënuan “fillimin e politikës re për rivendosjen e marrëdhënieve me Amerikën Latine”.

Fernández mbajti një telefonatë 35-minutëshe me liderin e Ukrainës, në të cilën ai ofroi ndihmë në çdo negociatë që mund të zhvillohet me Rusinë, sipas një njoftimi për shtyp nga qeveria argjentinase.

Ndërsa kreu aktual i Komunitetit të Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve, Fernández i tha Zelenskyt: “Amerika Latine është një kontinent paqeje që refuzon përdorimin e forcës dhe promovon dialogun për zgjidhjen e konflikteve”, thuhet në njoftim.

Para luftës, Fernandez po lëvizte për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë. Në një takim me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë në fillim të shkurtit, Fernandez tha se Argjentina duhet të bëhet “dera e hyrjes në Amerikën Latine” për Rusinë. Fernández më vonë dënoi pushtimin e Rusisë.