BOTA, 1 Korrik 2022, 19:27

Lufta në Ukrainë/ Putin: Presioni i Perëndimit po përshpejton procesin e bashkimit të Rusisë dhe Bjellorusisë

Lufta në Ukrainë/ Putin: Presioni i Perëndimit po

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se sanksionet perëndimore janë të paligjshme duke i kundërshtuar ato.

Gjithashtu Putini është shprehur se, presioni i paprecedent politik dhe sanksionet perëndimore po e shtyjnë Rusinë dhe Bjellorusinë të përshpejtojnë procesin e bashkimit të dy vendeve, duke iu referuar forumit Rusi-Bjellorusi.

“Presionet e paprecedent politike dhe sociale nga Perëndimi po na shtyjmë që ne të përshpejtojmë procesin e bashkimit”, tha Putin.