BOTA, 20 Maj 2023, 21:11

Rrëzohet një avion luftarak F-18 në Spanjë, piloti arrin të shpëtojë (PAMJET)

Rrëzohet një avion luftarak F-18 në Spanjë, piloti arrin

Një avion luftarak spanjoll F-18 është rrëzuar sot në Saragoza të Spanjës.

Ndërkohë kanë dalë edhe pamjet e rrëzimit të avionit, të cilat janë vërtetë shokuese.

Siç shihet në pamjet e frikshme të sekondave të fundit përpara se F-18 të binte në tokë, avioni del jashtë kontrollit dhe rrëzohet.

Sipas mediave të huaja, siç shihet nga pamjet, menjëherë pas rrëzimit në tokë, F-18 me dy motorë i Forcave Ajrore Spanjolle është përfshirë nga flakët. Piloti vendosi sistemin automatik të daljes përpara se F-18 të rrëzohej. Piloti i avionit luftarak është dërguar për trajtim mjekësor në spital, pasi sipas informacioneve të para ka lëndime të rënda në këmbë.

Përplasja ndodhi në orën 12:10 (me orën lokale) brenda bazës ajrore, ndërsa piloti po kryente një test manovrimi me avionin si pjesë e një demonstrimi për familjet ushtarake. Papritur, ai humbi kontrollin dhe luftarak F-18 ra.