BOTA, 20 Maj 2023, 18:05

Rrëzohet avioni në Zvicër, raportohet për disa persona të vdekur

Rrëzohet avioni në Zvicër, raportohet për disa persona

Mediat zvicerane kanë raportuar se një avion turistik është rrëzuar në rajonin në Ponts-de-Martel dhe se ka të vdekur.

Sipas policisë avioni është rrëzuar mëngjesinë e së shtunës rreth orës 10:20.

Punonjësit e shpëtimit arritën të shkonin në vendin e rrëzimit. Por për banorët, çdo ndihmë me sa duket erdhi shumë vonë. Ende nuk dihet numri i saktë i të vdekurve.

Përplasja ndodhi “në një zonë të pyllëzuar, në një pjesë që është e vështirë për t’u aksesuar”, tha zëdhënës i Kapo për Arcinfo. Puna e shpëtimit është ende në vazhdim. Se si ka ndodhur aksidenti po hetohet.

“Piloti dhe dy pasagjerët e tij vdiqën në vend”, thuhet në njoftimin për shtyp nga policia e Neuchâtel, e lëshuar pasdite. Avioni ishte i regjistruar në Zvicër dhe po kryente një fluturim turistik.