BOTA, 19 Maj 2023, 16:48

Berlusconi lë spitalin pas 45 ditësh, shihet në Milano duke përshëndetur gazetarët

Berlusconi lë spitalin pas 45 ditësh, shihet në Milano duke

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi ka lënë të premten spitalin, pas një trajtimi 45-ditor.

Berlusconi, 86-vjeçar, është larguar nga spitali San Raffaele në Milano, dhe është parë duke i përshëndetur gazetarët.

Ai është shtruar në spital në fillim të muajit prill, për shkak të pneumonisë, dhe mjekët kanë thënë se ai është trajtuar edhe për leukemi kronike.

Politikani dhe manjati i mediave ka qenë në kujdes intensiv për gati dy javë.

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, ka thënë të premten në Twitter se pret që bashkëpunëtori i saj konservator të kthehet, për “të luftuar shumë beteja tjera bashkë”.

Berlusconi e ka formësuar jetën politike italiane për disa dekada.

Popullisti i krahut të djathtë, ka qenë kryeministër katër herë, me disa pauza, prej vitit 1994 deri më 2011.

Ai aktualisht e ka një ulëse në Senat, një prej dhomave të parlamentit në Romë.

Berlusconi ka pasur probleme shëndetësore me vite.

Në fund të vitit 2020, ai është infektuar me koronavirus, ndërsa më 2016 i është nënshtruar një operimi në zemër.