BOTA, 19 Maj 2023, 22:35

Një javë para balotazhit, Erdogan vlerëson raportet me Putinin: Jemi një shteti i fortë! Turqia dhe Rusia kanë nevojë për njëra-tjetrën

Një javë para balotazhit, Erdogan vlerëson raportet me Putinin:

Turqia ka një marrëdhënie “të veçantë” dhe në rritje me presidentin rus Vladimir Putin pavarësisht presionit në rritje ndaj Ankarasë për të ndihmuar në forcimin e sanksioneve perëndimore kundër Moskës, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një intervistë për CNN përpara balotazhit të zgjedhjeve presidenciale të javës së ardhshme.

“Ne nuk jemi në një pikë ku do të vendosim sanksione ndaj Rusisë siç ka bërë Perëndimi. Ne nuk jemi të detyruar nga sanksionet e Perëndimit”, tha Erdogan për CNN, duke theksuar se “ne jemi një shtet i fortë dhe kemi një marrëdhënie pozitive me Rusinë.”

“Rusia dhe Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën në çdo fushë të mundshme”, shtoi ai.

Erdogan është kryesuesi i dukshëm në garën presidenciale turke, e cila shkon në balotazh më 28 maj. Ai dhe rivali i tij kryesor, Kemal Kilicdaroglu, kanë devijuar në një sërë çështjesh të politikës së jashtme, duke përfshirë diplomacinë me Perëndimin dhe Rusinë.

Erdogan trajtoi një tjetër pikë kyçe në tensionet turke me Perëndimin: pranimin e Suedisë në NATO. Turqia – ushtria e dytë më e madhe e NATO-s – ka bllokuar anëtarësimin e Stokholmit në aleancë, duke e akuzuar atë për strehimin e militantëve nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

“Për sa kohë që Suedia vazhdon të lejojë degët e grupeve terroriste në Turqi të bredhin të lira në Suedi, në rrugët e Stokholmit, ne nuk mund të shikojmë favorshëm anëtarësimin e Suedisë në NATO”, tha Erdogan.

“Ne nuk jemi gati për Suedinë tani,” shtoi ai. “Sepse një vend i NATO-s duhet të ketë një qëndrim të fortë kur vjen puna për të luftuar terrorizmin.”

Erdogan kritikoi gjithashtu presidentin e SHBA Joe Biden që e quajti atë një “autokrat” në fushatën e tij të vitit 2020 për Shtëpinë e Bardhë. “A do të hynte një diktator ndonjëherë në balotazh?” pyeti Erdogan.