BOTA, 8 Dhjetor 2022, 14:53

Basketbollistja Brittney Griner lirohet në këmbim të tregtarit rus të armëve, Viktor Bout

Basketbollistja Brittney Griner lirohet në këmbim të tregtarit

Rusia ka liruar yllin e basketbollit amerikan, Brittney Griner, në këmbim të lirimit nga Shtetet e Bashkuara të tregtarit famëkeq rus të armëve Viktor Bout.

Lajmin e konfirmoi në Twitter, presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden.

"Ajo është e sigurt. Është në avion, duke u kthyer në shtëpi," tha zoti Biden në një postim në Twitter.

Presidenti Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris biseduan në telefon me zonjën Griner nga Zyra Ovale, tha një zyrtar amerikan