BOTA, 7 Dhjetor 2022, 18:45

Forbes: Ursula Von der Leyen, gruaja më e fuqishme në botë për vitin 2022!

Forbes: Ursula Von der Leyen, gruaja më e fuqishme në botë

Revista amerikane “Forbes” e ka cilësuar Presidenten e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen si “gruan më të fuqishme në botë për vitin 2022”.

Udhëheqja e saj gjatë pandemisë Covid-19 dhe luftës në Ukrainë ishte arsyeja kryesore që revista amerikane zgjodhi në vendin e parë në listën me 100 emra , të publikuar këtë të mërkurë.

Teksa mbante fjalimin e saj vjetor për gjendjen e BE-së në Parlamentin Evropian në Strasburg, në shtator, Ursula von der Leyen, presidentja e parë femër e Komisionit Evropian, bëri një deklaratë politike të habitshme. Ajo ishte e veshur me një xhaketë sportive të verdhë të ndezur dhe një bluzë blu mbretërore dhe, duke qëndruar përballë 12 yjeve të artë të Bashkimit Evropian, dukej si një flamur i gjallë ukrainas.

“Kjo është një luftë për energjinë tonë, një luftë ndaj ekonomisë sonë, një luftë ndaj vlerave tona dhe një luftë për të ardhmen tonë”, tha ajo, duke folur për pushtimin e paprovokuar të Ukrainës nga Rusia. “Kjo ka të bëjë me autokracinë kundër demokracisë.” Ajo vazhdoi duke bërë një premtim: “Dua ta bëj shumë të qartë, sanksionet tona do të vijojnë. Kjo është koha që ne të tregojmë vendosmëri, jo të relaksohemi.”

Disa qytetarë të vendeve të BE-së përballen me një dimër të ftohtë pa gazin natyror rus që ngroh shtëpitë e tyre. Të tjerët janë nën rrezik dhe kërcënim nëse presidenti rus Vladimir Putin vendos për të zgjeruar agresionin e tij. Në një farë mënyre, Von der Leyen ka qenë në gjendje t’i mbledhë ata njerëz për të bërë sakrificat e nevojshme për të qëndruar të bashkuar kundër Putinit. Von der Leyen, i zgjedhur në vitin 2019, menaxhon më shumë se 300 miliardë dollarë vjetore të BE-së, punon drejt konsensusit me 27 krerët e shteteve që përfaqësojnë 450 milionë njerëz.

Vitin e kaluar, von der Leyen ishte në vendin e 8-të në listën e Forbes të 100 grave më të fuqishme në botë. Këtë vit, ajo qëndron në vendin e parë si rezultat i mbështetjes së saj të fortë dhe vendimtare për Ukrainën, si dhe udhëheqjes së saj të vazhdueshme në luftën e Europës kundër pandemisë së koronavirusit.

Mbështetja e saj për Ukrainën ishte e shpejtë dhe e gjerë. Një javë pasi Putin lëshoi raketat e para drejt Kievit në shkurt, von der Leyen u zotua të ndalonte transaksionet nga banka qendrore e Rusisë, të mbyllte zonat ajrore të Evropës për avionët rusë dhe të ndalonte agjencitë e lajmeve në pronësi të Kremlinit.

Në prill, ajo u bë zyrtarja më e lartë e BE-së që vizitoi Ukrainën dhe u takua me Presidentin Volodymyr Zelensky. Dhe në maj, ajo vendosi një raund të ri, më të ashpër sanksionesh kundër Rusisë, këtë herë duke u kërkuar liderëve evropianë të bien dakord për një “ndalim të plotë” të naftës së papërpunuar ruse. Disa e kritikuan propozimin e saj për mungesë specifikë, por deri në qershor, von der Leyen ishte në gjendje të shpallte një masë që do të shkurtonte 90% të importeve të naftës ruse në BE.

“Ajo është me të vërtetë në kulmin e fuqive të saj tani,” thotë për Forbes Matthias Matthijs, një anëtar i lartë për Evropën në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë dhe një profesor i asociuar në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare të Universitetit Johns Hopkins. Ndërsa von der Leyen nuk ishte e vetmja udhëheqëse globale që vendosi sanksione ndaj Rusisë, Matthijs thotë se ajo u përball me një punë më të vështirë për të bindur zgjedhësit e saj se ishte gjëja e duhur për t’u bërë, sepse do të ishte më e kushtueshme për ta sesa për qytetarët e vendeve të tjera.

“Ajo duhet të ndërmjetësojë konsensusin midis 27 vendeve anëtare, të cilat janë shumë të ndryshme kulturalisht,” thotë Anja Langenbucher, drejtore e Zyrës Evropiane të Fondacionit Gates. “Dhe ajo është vërtet e mrekullueshme në këtë.” Fondacioni Gates i dha von der Leyen Çmimin e Portierit Global 2022 për udhëheqjen e saj në rimëkëmbjen e Covid në Evropë, pasi presidenti udhëhoqi një paketë ndihmash prej 800 miliardë eurosh në verën e 2020-ës që hyri në fuqi në 2021.

E SHKUARA PROFESIONALE E VON DER LEYEN

Puna e saj e parë ishte si mjeke në një klinikë të grave në Gjermani. Ajo nuk hyri në politikë deri në fillim të të 40-ave, më pas u ngrit nga zyrat lokale për t’u bërë ministre federale e çështjeve të familjes dhe rinisë në vitin 2005, ku ndihmoi në fillimin e reformave kritike në sistemin gjerman të kujdesit për fëmijët. Nga viti 2013 deri në vitin 2019, ajo shërbeu si ministrja e parë femër e mbrojtjes në Gjermani.

“Ajo ishte e pabesueshme për sa i përket krijimit të mjediseve të planifikimit prindëror dhe kujdesit për fëmijët që thjesht nuk ekzistonin më parë në Gjermani”, thotë Vivien Schmidt, një profesoreshë e marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Bostonit dhe drejtoresha themeluese e Qendrës për Studimin e Evropës të shkollës.