BOTA, 8 Dhjetor 2022, 08:57

Putin: Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet, por ne nuk jemi të çmendur

Putin: Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet, por ne

Vladimir Putin ka thënë se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet, por këmbënguli se Rusia nuk ishte “çmendur” dhe nuk do të përdorte armët e saj bërthamore e para.

Presidenti rus këmbënguli se vendi i tij do të përdorte vetëm armë të shkatërrimit në masë në përgjigje të një sulmi.

Duke folur në takimin vjetor të këshillit rus të të drejtave të njeriut, ai tha gjithashtu se lufta në Ukrainë mund të jetë një “proces i gjatë”.

Zyrtarët perëndimorë besojnë se Putin fillimisht kishte planifikuar një fitore të shpejtë.

Kapaciteti i Rusisë për të përdorur armë bërthamore është vënë nën kontroll të shtuar që kur ajo pushtoi Ukrainën në shkurt.

“Një kërcënim i tillë po rritet, do të ishte gabim ta fshehim atë”, paralajmëroi Putin ndërsa fliste për perspektivën e një lufte bërthamore përmes lidhjes-video nga Moska.

Por ai pohoi se Rusia “në asnjë rrethanë” nuk do të përdorte armët e para dhe nuk do të kërcënonte askënd me arsenalin e saj bërthamor, shkruan BBC.

“Ne nuk jemi çmendur, ne jemi të vetëdijshëm se çfarë janë armët bërthamore,” tha ai, duke shtuar: “Ne nuk do të vrapojmë nëpër botë duke e tundur këtë armë si brisk.”

Putin gjithashtu u mburr se Rusia kishte armët bërthamore më moderne dhe më të avancuara në botë dhe e krahasoi strategjinë e saj bërthamore me SHBA-në, të cilat ai tha se kishin shkuar më tej se Rusia duke vendosur armët e saj bërthamore në territore të tjera.

“Ne nuk kemi armë bërthamore, përfshirë ato taktike, në territorin e vendeve të tjera, por amerikanët kanë, në Turqi dhe në një numër vendesh të tjera evropiane,” tha ai.

Putini ka insistuar më parë se doktrina bërthamore e Rusisë lejonte vetëm përdorimin mbrojtës të armëve bërthamore.

Duket se e pranoi se plani i tij për të shpallur fitoren brenda ditëve pas pushtimit të Ukrainës kishte dështuar, Putin pranoi se lufta mund të ishte një “proces i gjatë”.

Megjithatë, ai tha se rezultatet tashmë kanë qenë “të rëndësishme”, për shembull, territoret e reja që Rusia ka pretenduar ilegalisht pas referendumeve të rreme në katër rajone të Ukrainës.

Ai u mburr se aneksimet e kishin bërë Detin Azov, i cili kufizohet me Ukrainën juglindore dhe Rusinë jugperëndimore, një “det të brendshëm” të Rusisë, duke shtuar se kjo ishte një aspiratë e Carit rus Pjetri i Madh. Presidenti Putin e ka krahasuar veten me sundimtarin e shekullit të 17-të dhe të 18-të më parë.

Por, pavarësisht se rajonet e Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk janë pretenduar si territor i ri i Rusisë, Moska nuk kontrollon plotësisht asnjë nga ato zona.

Muajin e kaluar, forcat ruse u detyruan të tërhiqen nga qyteti Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal që kishin pushtuar që nga pushtimi i shkurtit.

Pengesat në vijën e frontit kanë bërë që Rusia të synojë rrjetin elektrik të Ukrainës duke nisur sulme masive ajrore në të gjithë vendin.

Sulmet ajrore kanë shkaktuar dëme të mëdha në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke lënë miliona persona pa ngrohje dhe energji elektrike për orë të tëra, apo edhe ditë, pasi temperaturat ranë nën zero.