BOTA, 7 Dhjetor 2022, 16:45

Lufta në Ukrainë/ Raporti i OKB: Rusia ka vrarë qindra civilë që nga nisja e konfliktit

Lufta në Ukrainë/ Raporti i OKB: Rusia ka vrarë qindra

Të paktën 441 civilë janë vrarë nga forcat ruse në ditët e para të pushtimit të Ukrainës, tha sot zyra e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut.

Zyra e Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) dokumentoi ekzekutime të përmbledhura dhe sulme në tre rajone, Kiev, Chernihiv dhe Sumy, nga 24 shkurti deri në fillim të prillit, kur forcat ruse u tërhoqën nga tre zonat.

Raporti tha se forcat e armatosura ruse në kontrollin e zonave çuan në vdekjen e 441 civilëve – 341 burra, 72 gra, 20 djem dhe 8 vajza – por shtoi se numri aktual i viktimave në tre rajone ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

Provat u mblodhën nga 102 qytete dhe fshatra.

Nga fillimi i luftës deri më 4 dhjetor, OHCHR tha se kishte numëruar 6,702 të vdekur civilë dhe se monitorimi i saj përfshin shkelje nga të gjitha palët.

Raporti zbuloi gjithashtu se shumë nga trupat e dokumentuar mbanin shenja se viktimat mund të ishin vrarë qëllimisht.

Ai tha se disa zona morën peshën kryesore të vrasjeve, si qyteti i Bucha pranë kryeqytetit Kiev, i cili ishte nën kontrollin e trupave ruse nga 5 deri më 30 mars.

OHCHR tha se kishte dokumentuar vrasjet e 73 civilëve në Bucha dhe ishte në proces të vërtetimit të 105 rasteve të tjera.

Ministria ruse e jashtme dhe e mbrojtjes nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. Moska ka mohuar në mënyrë të përsëritur të ketë shënjestruar civilët gjatë gjithë luftës.