AKTUALITET, 17 Dhjetor 2018, 08:54

Bombë televizionit grek SKAI, policia: 5 kg eksploziv, donin të rrafshonin ndërtesën/ VIDEO+FOTO

Shpërthim me bombë në stacionin televiziv SKAI. Nga shpërthimi ka vetëm dëme materiale në ndërtesë, por për fat nuk ka pasur asnjë të plagosur.

Persona të panjohur e kanë vënë bombën në një qese, brenda së cilës kishte mbi 5 kg material eksploziv. Ngjarja ndodhi ne 02:37, kohë kur shpërtheu bomba në stacionin televiziv SKAI në Faliro, në Athinë.

Para shpërthimit në 01.45, një person i panjohur ka telefonuar në stacionin televiziv ANT1 dhe ka folur në diferencë prej 45 minuta, tri herë duke thënë se “kjo nuk është një farsë.”

Thirrja me telefon është bërë nga person i panjohur dhe ka qenë i njëjti njoftim siç është bërë në thirrjen për vendosjen e një mjet shpërthyes jashtë shtëpisë e Zëvendës Prokurorit Isidoros Ntogiakou në nëntor.

Burimet e policisë thonë se autoret dyshohet se iu afruan stacionit televiziv me motor dhe e kishin bombën në një thes.

Shpërthimi ka qenë aq i fuqishëm sa dëmi material ka shkuar deri në katin e pestë të ndërtesës.

Bomba ishte vënë jashtë ndërtesës – më konkretisht, në trotuar përballë hyrjes së objektit, rreth shtatë metra larg.

Fakti që kanë zgjedhur të veprojnë në një zonë pa kamera tregon se gjithçka ka qenë shume e përgatitur.

“Ata donin të rrafshonin ndërtesën,” shprehet policia. Shpërthimi u ndje qindra metra nga ndërtesa SKAI, duke shkaktuar shqetësim për banorët e zonave përreth.

Policia e trafikut ka ndaluar lëvizjen në pikën, devijuar makinë për Glyfada dhe të Pireut nga rruga e vjetër bregdetare.