BALLKAN, 22 Qershor 2022, 14:12

Pas Ramës e Vuçiç, edhe kryeministri maqedonas konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE: Nëse nuk ka progres, do të jetë problem serioz

Pas Ramës e Vuçiç, edhe kryeministri maqedonas konfirmon

Pas Shqipërisë dhe Serbisë, edhe Maqedonia e Veriut ka konfirmuar pjesëmarrjen në Samitin e BE për Ballkanin Perëndimor, që mbahet nesër në Bruksel.

Kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski, përmes një postimi në FB ka njoftuar se Maqedonia e Veriut do të marrë pjesë në Samitin e BE-së .

Ai shkruan se së bashku me Edi Ramën dhe Aleksandar Vuçiçin, kanë sjellë vendim që të konfirmojnë se Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia kanë të ardhme evropiane.

Postimi i kryeministrit Kovaçevski:

Maqedonia e Veriut ka miq të dëshmuar në shtetet anëtare të BE.
Janë ato vende që mezi presin të ardhmen, kundrejt të shkuarës, dhe nga të cilat ne, Shqipëria, por edhe rajoni kemi mbështetje të plotë në përmbushjen e qëllimit strategjik – anëtarësimin në BE.
Unë, Edi Rama dhe Aleksandar Vučić kemi vendosur sot të rikonfirmojmë edhe njëherë pozicionin se Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Serbia kanë një të ardhme evropiane. Vendosëm që para vendeve mike, të cilat janë të përkushtuara për përparimin e rajonit ekonomikisht dhe politikisht dhe që avokojnë proceset e shpejta dhe vendimtare të integrimit evropian, të përsërisim zotimet tona ndaj BE-së shteg me litar në të gjithë Ballkanin Perëndimor an.
Nëse nuk sigurohet përparim në procesin e integrimit evropian, do të jetë problem serioz dhe ndikim në besueshmërinë e BE-së në Ballkan. Pikëpamjet tona për këtë temë do t’i përcjellim së bashku, në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor, në një forum të gjerë, në qendër të diplomacisë evropiane.