AKTUALITET, 1 Qershor 2023, 12:02

"Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm", Vuçiç zbulon takimin me Ramën në Moldavi, pas tensioneve në Kosovë

"Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm",

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është takuar me kryeministri Edi Rama në Moldavi, mes tensioneve në veri të Kosovës. Vuçiç ka publikuar foto nga takimi në rrjetin e tij social Instagram, ku zbuloi detaje nga biseda mes tyre.

"Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm",

“Ne në rajon e dimë më së miri se sa e rëndësishme është që bashkërisht të bëjmë çdo përpjekje për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e fituar me vështirësi. Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm që do të kontribuonin në gjetjen e një zgjidhjeje për situatën aktuale të vështirë dhe serioze, me shpresën se arsyeja do të mbizotërojë, në të mirë të të gjithëve”, shkruhet në postim.

Presidenti Vuçiç tha se u takua me anëtaren serbe të Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Zheljka Cvijanoviq, Presidenten e Republikës së Greqisë Katerina Sakelaropoulou, Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë gjatë samitit të Komuniteti Politik Evropian në Kishinau.