BOTA, 1 Dhjetor 2023, 16:15

Ushtria izraelite: Kemi goditur mbi 200 objektiva të Hamasit që nga nisja e luftimeve

Ushtria izraelite: Kemi goditur mbi 200 objektiva të Hamasit që nga

Më shumë se 200 objektiva të Hamasit në veri dhe jug të Rripit të Gazës janë goditur nga Forcat Ajrore izraelite që nga rifillimi i luftimeve në orën 7 të mëngjesit të së premtes, siç tha zëdhënësi i IDF.

Ndër të tjera, u shkatërruan me eksploziv zonat e mbjella, boshtet e tuneleve, vendet e nisjes dhe stafet ushtarake të përdorura nga Hamasi në përgatitjen për vazhdimin e luftimeve. Një marinë raketore, tanke dhe artileri gjithashtu morën pjesë në sulme.

Ndërkohë, të paktën 109 palestinezë janë vrarë nga sulmet izraelite në Gaza në orët e fundit, tha në një deklaratë ministria e shëndetësisë e enklavës.