BOTA, 30 Nëntor 2023, 08:37

Ndërron jetë në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger

Ndërron jetë në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, Henry Kissinger ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare.

Kissinger ndërroi jetë të mërkurën (29 nëntor) në shtëpinë e tij në Konektikat, sipas një deklarate nga firma e tij konsulente, Kissinger Associates. Por në deklaratë nuk thuhet shkaku i vdekjes.

Kissinger shërbeu si diplomati më i lartë i Amerikës dhe këshilltari i sigurisë kombëtare gjatë administratave të Nixon dhe Ford.

Diplomati i famshëm ka këshilluar disa presidentë gjatë karrierës së tij të gjatë, duke përfshirë Joe Biden, dhe ka fituar një çmim të përbashkët Nobel për negocimin e përfundimit të luftës së Vietnamit.

Ai mbështeti diktatorin ushtarak të Indonezisë në pushtimin e Timorit Lindor. Po ashtu Kissinger punoi me CIA-n për të rrëzuar presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Kilit. Ai autorizoi gjithashtu përgjimet e gazetarëve dhe stafit të tij.

Kissinger ishte një akademik i Harvardit përpara se të bëhej këshilltar për sigurinë kombëtare kur Nixon fitoi Shtëpinë e Bardhë në 1968. Duke punuar ngushtë me presidentin, ai pati ndikim në vendimet e rëndësishme në lidhje me luftën e Vietnamit, duke përfshirë bombardimin e fshehtë të Kamboxhias në 1969 dhe 1970. Kjo ishte pjesë e ajo që Nixon e quajti “teoria e të çmendurit”, një përpjekje për ta bërë Vietnamin e Veriut të besojë se presidenti i SHBA do të bënte absolutisht gjithçka për t’i dhënë fund luftës.

Ai i mbijetoi rënies së Nixon në skandalin Watergate dhe i shërbeu Gerald Fordit, duke u larguar nga qeveria pas fitores në zgjedhje të Jimmy Carter në 1976. Politika e Kissinger ndaj Bashkimit Sovjetik nuk ishte mjaft konfrontuese për administratën e Reagan, duke përjashtuar çdo mendim për një rikthim të viteve 1980.