BOTA, 17 Mars 2023, 20:14

Urdhër-arresti i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ndaj Putinit, reagon Zelensky: Politika ruse synon shpërndarjen e fëmijëve ukrainas në territorin e tyre

Urdhër-arresti i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ndaj Putinit,

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka reaguar pas lëshimit të urdhër-arrestit së Gjykatës Ndërkombëtare Penale ndaj kreut rus Vladimir Putin për krime lufte, si dhe dëbimin e fëmijëve ukrainas.

Ndarja e fëmijëve nga familjet e tyre është privimi nga çdo mundësi për të kontaktuar të afërmit e tyre. Fshehja e fëmijëve në territorin rus është padyshim politika e tyre e re”, ka thënë Zelsnky.

Më tej, Zelensky tha se do të ishte e pamundur të kryhej një operacion i tillë kriminal pa Putinin, në një postim në Telegram.

Gjithashtu ai ka falënderuar vendimin e gjykatës, duke thënë se ‘të gjithë në botë që po na ndihmojnë të luftojnë për drejtësi’.