BOTA, 22 Mars 2023, 22:55

Blinken: Vendet evropiane që janë palë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare duhet ta arrestojnë Putinin

Blinken: Vendet evropiane që janë palë në Gjykatën
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se çdo vend evropian që është palë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) duhet të arrestojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai e viziton ndonjërin prej tyre.

“Unë mendoj se kushdo që është palë në gjykatë dhe ka detyrime duhet të përmbushë detyrimet e tij”, ka thënë Blinken në përgjigje të një pyetjeje nga senatori republikan Lindsey Graham në një seancë dëgjimore të Komisionit të Ndarjeve të Senatit.

Blinken nuk deshi të thoshte nëse autoritetet amerikane do ta dorëzonin presidentin rus në GJPN nëse ai do të vinte në këtë vend, duke vënë në dukje se SHBA nuk është palë në gjykatë.

“Unë nuk mendoj se ai ka ndonjë plan për të udhëtuar këtu së shpejti”, citohet të ketë thënë Blinken.

Putini shumë pak është larguar nga Rusia vitet e fundit dhe ai nuk ka udhëtuar në SHBA që nga viti 2015.

Ndryshe, javën e kaluar, ICC lëshoi një urdhër arresti kundër Putinit për rolin e tij në një përpjekje të gjerë në mbarë Kremlinin për të dëbuar me forcë fëmijët ukrainas në Rusi.

Sipas një raporti, më shumë se 6,000 fëmijë – nga mosha prej vetëm muajsh deri në 17 vjeç – kanë qenë në paraburgim rus në një moment gjatë kursit të luftës, megjithëse “numri i përgjithshëm i fëmijëve nuk dihet dhe ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë se 6000”.