BOTA, 22 Mars 2023, 20:04

Blinken paralajmëron Rusinë: Nëse nuk ndalesh, hapet Kutia e Pandorës

Blinken paralajmëron Rusinë: Nëse nuk ndalesh, hapet Kutia e

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken u tha ligjvënësve sot se Kina po vëzhgon “me shumë kujdes” se si reagojnë Uashingtoni dhe bota ndaj pushtimit rus të Ukrainës, ndikimi i të cilit ai tha se është ndjerë dhe në Azi.

Duke folur pas vizitës së presidentit kinez Xi Jinping në Moskë , Blinken tha se nëse Rusia lejohej të sulmonte fqinjin e saj pa u ndëshkuar, kjo do të “hapte kutinë e Pandorës” dhe do të çonte në një “botë konflikti”.

“Aksionet në Ukrainë shkojnë shumë përtej Ukrainës… Unë mendoj se ka një ndikim të thellë në Azi,” tha Blinken, duke vënë në dukje se Japonia dhe Koreja e Jugut kanë qenë mbështetësit kryesorë të Ukrainës në konflikt.

Pushtimi i Rusisë ka çuar në debate rreth asaj se si lufta do të ndikojë në të menduarit ushtarak të Kinës në lidhje me Tajvanin, ishullin vetëqeverisës që Pekini e konsideron territor kinez.

“Unë mendoj se nëse Kina e shikon këtë – dhe e shikon me shumë kujdes – do të mësojë mësime se si komuniteti ndërkombëtar po bashkohet, ose jo, për t’i rezistuar këtij agresioni,” i tha Blinken nënkomitetit të Ndarjeve të Senatit.

Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin e përshëndetën njëri-tjetrin si “mik të dashur” kur u takuan në Kremlin dhe diskutuan propozimet e Kinës për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë.

Blinken tha se mbështetja politike dhe materiale e Kinës për Rusinë është kundër interesave të SHBA-së, por shtoi se Uashingtoni ende nuk ka parë prova se Pekini po i ofron Moskës ndihmë ushtarake për konfliktin në Ukrainë.