BOTA, 24 Shkurt 2024, 17:06

Austri, vriten katër gra dhe një vajzë e mitur

Austri, vriten katër gra dhe një vajzë e mitur

Autoritetet austriake po hetojnë vrasjet e katër grave dhe një vajze 13-vjeçare në Vjenë brenda një dite, duke përfshirë tre të gjetura të vrara me thikë në një bordello.

Trupat e tre vajzave të reja u gjetën me plagë vdekjeprurëse me thikë në një bordello në lagjen Brigittenau të kryeqytetit austriak të premten mbrëma pasi një dëshmitar njoftoi policinë, raporton “The Guardian”.

Një burrë, 27 vjeç, që mbante ende një thikë që besohet se ishte arma e vrasjes, u arrestua aty pranë me dyshimin për kryerjen e vrasjeve, tha policia të shtunën.


Nuk është dhënë asnjë motiv për vrasjet dhe i dyshuari ishte ende duke u marrë në pyetje, njoftoi agjencia austriake e lajmeve APA.

Në një rast tjetër, një grua dhe vajza e saj 13-vjeçe, u gjetën të vdekura në një apartament në Vjenë më herët të premten. Ata ndoshta janë mbytur ose u është zënë fryma për vdekje, me babanë një të dyshuar kryesor, tha APA.

Shoqata e strehimoreve autonome të grave në Austri regjistroi 26 femicide vitin e kaluar dhe debati është ndezur në vend dhe në të gjithë Evropën mbi vrasjen e grave dhe vajzave, shpesh nga duart e partnerëve ose ish-partnereve.

Midis 2010 dhe 2020, 319 gra u vranë në Austri, kryesisht nga partnerët e tyre meshkuj ose ish-partnerët, me një rekord të lartë prej 43 viktimash në vitin 2019, sipas një studimi qeveritar.