BOTA, 24 Shkurt 2024, 09:28

Dy vjet luftë në Ukrainë, liderët europianë do të vizitojnë Kievin, dhjetëra mijëra të vdekur nga konflikti me Rusinë

Dy vjet luftë në Ukrainë, liderët europianë do të

Numri tragjik i dy viteve të pushtimit rus të Ukrainës arrin në dhjetëra mijëra të vdekur, sipas të dhënave ruse dhe ukrainase, por shifrat e sakta mbeten të panjohura.

Moska dhe Kievi i mbajnë të fshehura viktimat e tyre ushtarake dhe Rusia fsheh numrin e civilëve të vrarë në zonat që ka pushtuar, siç është Mariupoli i shkatërruar.

Numri i panjohur viktimave mes  civilëve

Numrat zyrtarë të vdekjeve të civilëve që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022 janë shumë larg së vërtetës, sepse një raport i pavarur nuk ka qenë kurrë i mundur pasi nuk ka qasje në territoret ukrainase të pushtuara nga Rusia.

Që nga qershori 2023, autoritetet ukrainase thonë se kanë qenë në gjendje të numërojnë 10,368 civilë, trupat e të cilëve janë gjetur.

“Ne vlerësojmë se numri ka më shumë gjasa të jetë pesë herë më i lartë. Prandaj rreth 50,000 viktima”, kishte sqaruar në atë kohë Oleg Gavris, këshilltari kryesor i shefit të kabinetit të presidentit Volodymyr Zelensky.

OKB gjithashtu e konsideron numrin të jetë dukshëm më i lartë sesa 10,000 civilët që ishte e mundur të numëroheshin.

Autoritetet ukrainase vlerësojnë se vetëm rrethimi i Mariupolit (nga shkurti deri në maj 2022), një qytet port i madh në Ukrainën jugore aktualisht nën kontrollin rus, kushtoi jetën e të paktën 25,000 njerëzve, të cilët u varrosën në varre masive.

Asnjë numër nuk u raportua për qytete të tjera, si Bakhmut në Ukrainën lindore.

Në anën ruse të kufirit, numri i të vdekurve është të paktën 145, sipas një numërimi të faqes ruse të lajmeve 7X7.

Dhjetëra mijëra ushtarë

Nga të dyja palët, viktimat ushtarake janë fakte që shtabet e përgjithshme i mbajnë në heshtje. Prandaj, duhet t’i drejtohemi vlerësimeve të bëra nga burime të palëve të treta.

Gushtin e kaluar, New York Times, duke cituar oficerë amerikanë, vlerësoi viktimat ushtarake në 70,000 të vdekur dhe 100,000 deri në 120,000 të plagosur nga pala ukrainase dhe 120,000 të vdekur dhe 170,000 deri në 180,000 të plagosur nga pala ruse.

Më 29 janar të këtij viti, në përgjigjen e tij me shkrim ndaj një deputeti, ministri britanik i Mbrojtjes James Hippie vlerësoi humbjet ruse në më shumë se 350,000 të vdekur dhe të plagosur.

Të martën e kaluar, ushtria ukrainase raportoi se në dy vjet kishte vrarë ose plagosur rreth 405,000 ushtarë rusë.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha në dhjetor 2023 se 383,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i pushtimit.

Në kryeqytetin ukrainas, katër tre liderë të BE-së dhe Trudeau

Katër liderë perëndimorë, përfshirë presidentin e Komisionit Evropian, mbërritën sot në Kiev në shenjë solidariteti me Ukrainën në përvjetorin e dytë të pushtimit rus të vendit.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen, kryeministrja italiane Giorgia Meloni, kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe kryeministri belg Alexandre de Croix udhëtuan së bashku në kryeqytetin ukrainas gjatë natës me tren nga Polonia fqinje, thuhet në një deklaratë nga qeveria italiane.

“Në Kiev për të shënuar 2 vjetorin e luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Dhe për të përgëzuar rezistencën e jashtëzakonshme të popullit ukrainas. Më shumë se kurrë, ne qëndrojmë fort në krah të Ukrainës nga ana financiare, ekonomike, ushtarake, morale”, ka shkruar presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen në një postim në “x”.

Meloni pritet të mbajë një konferencë telefonike më vonë sot nga Kievi me liderët e G7, dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është ftuar gjithashtu të bashkohet me diskutimin.