BALLKAN, 14 Shtator 2022, 22:46

Ministri turk i Mbrojtjes akuzon Greqinë për “hipokrizi”

Ministri turk i Mbrojtjes akuzon Greqinë për “hipokrizi”

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar ka akuzuar Greqinë për një “politikë hipokrite” dhe provokime të vazhdueshme, megjithëse Turqia ka synuar dialogun për zgjidhjen e problemeve dypalëshe.

Duke folur për gazetarët pas pritjes së Ditës Kombëtare të Malajzisë më 12 shtator, Akar theksoi se Turqia bën përpjekje të mëdha dhe vepron me durim për të zgjidhur problemet me fqinjin e saj Greqinë me mjete dhe metoda paqësore.

“Me gjithë përpjekjet tona me qëllime të mira, fqinji ynë Greqia vazhdon të rrisë tensionin me disa veprime provokative dhe retorikë çdo herë. Ne bëjmë çmos për ta parandaluar këtë. Ne po bëjmë më të mirën tonë për këtë”, tha ai.

Athina bën “më të mirën për të shfrytëzuar dhe shtrembëruar çdo ngjarje, për të ndikuar tek palët e treta me gënjeshtra dhe shpifje dhe për t’u ankuar për Turqinë te palët e treta. Në këtë kuptim, nuk është gabim të thuhet se po ndiqet një politikë vërtet hipokrite. Ka një politikë hipokrite”, tha Akar.

Nga njëra anë, Ankaraja këmbëngul në dialog dhe Athina duket se i përgjigjet, nga ana tjetër, e bën zakon të ankohet për Turqinë, bazuar në gënjeshtra dhe mohime, sa herë që ata flasin me vendet e treta, tha ministri.

Akar deklaroi se rojet bregdetare greke kishin qëlluar së fundmi në një anije civile në Egje dhe tha se,  “Menjëherë pas kësaj, politikanët në Greqi e akuzojnë Turqinë për agresion. Çfarë është kjo nëse jo hipokrizi?”.

Turqia thotë se Greqia po vendos trupa në ishujt në detin Egje në kundërshtim me traktatet e paqes të nënshkruara pas Luftës së Parë dhe II Botërore.

Ministria turke e Mbrojtjes tha se avionët luftarakë grekë u përpoqën për të ngacmuar F-16-të turq në 22 dhe 24 gusht duke i mbyllur radarët e tyre në to. Incidentet ndodhën teksa avionët turq po shoqëronin avionët luftarakë amerikanë dhe aeroplanët e tjerë aleatë në këto data, citon ministria.

Më 23 gusht, sistemi i mbrojtjes ajrore S-300 i Greqisë me bazë në Kretë u lidh me F-16 turke, njoftoi ministria, duke e quajtur lëvizjen “armiqësore” dhe në kundërshtim me frymën e aleancës së NATO-s.

Deti Egje ka gjeografi komplekse me më shumë se 2 mijë ishuj, shumica prej të cilëve grekë.

Të dy vendet erdhën në prag të luftës në vitet 1990 për një palë ishuj të vegjël të pabanuar të njohur kolektivisht si Kardak në turqisht dhe Imia në greqisht.

Erdogan ndërpreu dialogun me Greqinë pasi akuzoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis për lobim kundër shitjes së armëve amerikane në vendin e tij.

Edhe pse të dy anëtarët e NATO-s, Turqia dhe Greqia kanë mosmarrëveshje dekadash mbi një sërë çështjesh, duke përfshirë pretendimet territoriale në Detin Egje dhe mosmarrëveshjet mbi hapësirën ajrore atje.

Mosmarrëveshjet i kanë sjellë ata në prag të luftës tre herë në gjysmëshekullin e fundit.

Tensionet u ndezën në vitin 2020 mbi të drejtat e shpimit eksplorues në zonat e Detit Mesdhe ku Greqia dhe Qipro pretendojnë zona ekskluzive ekonomike, duke çuar në një bllokim detar.

Turqia ka akuzuar Greqinë për shkelje të marrëveshjeve ndërkombëtare duke militarizuar ishujt në detin Egje.