SPORT, 28 Maj 2023, 16:06

Shifra të frikshme! Ja shumat financiare që do të përfitojë Manchester City për titullin kampion, por dhe të tjerët... Shikoni tabelën

Shifra të frikshme! Ja shumat financiare që do të

Humbja 0-1 e Arsenalit nga Nottingham Forest në raundin e 37-të të Premierligës e bëri Manchester Cityn kampion të Anglisë për të tretin sezon radhazi me tre ndeshje të mbetura në sezon. 

Por lojtarët e Pep Guardiolës vazhduan të ndezin motorët e tyre dhe në dy ndeshjet e ardhshme morën 4 pikë. Ata mundën Chelsean 1-0, dhe barazuan me zbulimin e sezonit, Brighton 1-1. 

Manchester City do të arkëtojë 190 milionë euro, sipas Daily Mail, ndërkohë që skuadra më e dobët në Premierligë, Southampton, e cila grumbulloi vetëm 24 pikë në 37 ndeshje, do të përfitojë një shumë që i kalon 100 milionë eurot.

Bëhet fjalë për një shpërndarjen e një shume prej 2 miliardë e 600 milionë paundë, që janë në dispozicion të 20 skuadra të futbollit elitar britanik.

Gjithsesi, shikoni tabelën për të mësuar se sa para do të përfitojnë skuadrat e Premier League:

Shifra të frikshme! Ja shumat financiare që do të