SPORT, 27 Maj 2023, 23:04

S’ka surpriza në Francë, PSG fiton titullin e 11-të në histori, Messi dhe shokët festojnë

S’ka surpriza në Francë, PSG fiton titullin e 11-të në

Nuk ka surpriza. PSG fiton titullin në Ligue 1. Për skuadrën e Galtier mjaftoi një barazim ndaj Strasbourg, për të hapur shampanjën në Stade de la Meinau (Strasbourg).

Sfida përfundoi 1-1, me Messin dhe Gamerion që ishin golashënuesit e këtij takimi. Parisienët marrin kështu titullin e 11-të të Ligue 1 në histori, pas atyre të viteve 1985–86, 1993–94, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2017–18, 2018–19, 2019–20 dhe 2021–22.

Deri një javë nga fundi, PSG ka qenë një makineri e vërtetë pasi numëron 87 gola të shënuar dhe vetëm 37 të pësuar. Messi me shokë tani duhet të festojnë, për të menduar më pas për sezonin e ri.