BOTA, 28 Maj 2023, 20:40

“Turqia është e ndarë”, këshilltari i Kilicdaroglu flet pas humbjes: Të dy kampet duan gjëra të ndryshme për vendin

“Turqia është e ndarë”, këshilltari i

Mbështetësit e presidentit Recep Tayyip Erdogan kanë dalë në rrugë për të festuar fitoren e liderit turk në balotazhin presidencial kundrejt Kemal Kilicdaroglu.

Eksperti dhe këshilltari i kandidatit opozitar Kilicdaroglu, Asli Aydintasbas tha për CNN se vendi mbetet i ndarë pas fitores së Erdogan dhe se të dy kampet duan gjëra krejtësisht të ndryshme për Turqinë.

Erdogan ka arritur të fitojë edhe pse vendi i tij përballet me inflacionin e lartë dhe krizën e kostos së jetesës, një situatë që fajësohet kryesisht në politikat ekonomike të presidentit.