BOTA, 19 Maj 2023, 10:40

Lufta/ Ukraina: Forcat ruse kanë fituar terren në Bakhmut, luftimet vazhdojnë

Lufta/ Ukraina: Forcat ruse kanë fituar terren në Bakhmut, luftimet

Forcat ruse kanë fituar “disa terrene” brenda Bakhmut, ka konfirmuar ministri i mbrojtjes i Ukrainës. Kjo vjen pasi Ukraina tha se kishte rifituar territor në qytetin lindor gjatë ditëve të fundit.

Oleksiy Reznikov tha se pavarësisht nga ecuria e Rusisë, ajo ende nuk kishte kontroll mbi Bakhmutit dhe luftimet po vazhdonin.

Trupat e Moskës po përpiqen të rimarrin tokën e humbur rreth qytetit, shtoi ai, por forcat ukrainase i kanë zmbrapsur sulmet e tyre.

Bakhmut ka qenë vendi i një prej betejave më të përgjakshme dhe më të gjata të luftës, ku të dyja palët i referohen si “mulli i mishit” për shkak të numrit të viktimave.