BOTA, 18 Maj 2023, 20:18

Moti i keq në Itali, arrin në 13 numri i viktimave/ Shirat e 6 muajve ranë në 36 orë, më shumë se 20 lumenj dalin nga shtrati, 13 mijë të evakuuar

Moti i keq në Itali, arrin në 13 numri i viktimave/ Shirat e 6 muajve

Më shumë se 20 lumenj kanë dalë nga shtrati në Itali, duke lënë 13 persona të vdekur dhe rreth 13 mijë persona të evakuuar.

Janë 27 mijë persona pa elektricitet. Niveli i lumenjve mbetet mbi nivelin e emergjencës, teksa priten përmbytje të reja.

Sipas autoriteteve italiane niveli i reshjeve të gjashtë muajve ra në vetëm një ditë e gjysmë.

Më shumë trupa u gjetën këtë të enjte pasi pothuajse çdo lumë doli nga shtrati midis Bolonjës dhe bregut verilindor 115 kilometra më larg teksa llogaritet se rreth 280 rrëshqitje dheu kanë ndodhur.

Zjarrfikësit ndihmuan banorët të largoheshin nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë një grua 97-vjeçare të cilës iu desh të dilte nga dhoma e saj e gjumit me një gomone.