BOTA, 21 Maj 2023, 15:42

Pushtimi i Bakhmutit shkakton krisje te rusët, kreu i Wagner kërkon meritat: Nuk na ka ndihmuar askush!

Pushtimi i Bakhmutit shkakton krisje te rusët, kreu i Wagner kërkon

Kreu i ushtrisë mercenare të Rusisë, Wagner ka minimizuar rolin e forcave zyrtare ruse në kapjen e Bakhmutit, qyteti i Ukrainës lindore që Moska pretendoi se e ka marrë në kontroll një ditë më parë.

Në një mesazh të publikuar nga shërbimi i tij për shtyp në Telegram, Yevgeny Prigozhin tha: “Gjatë pushtimit të Bakhmut, praktikisht askush nga ushtria nuk na ndihmoi”.

Megjithatë Volodymyr Zelenskyy ka mohuar se Rusia ka marrë kontrollin e plotë të Bakhmutit dhe thotë se forcat e saj e kanë rrethuar pjesërisht qytetin.

Luftëtarët e Wagner kanë udhëhequr prej kohësh fushatën e Rusisë për të marrë qytetin, duke marrë humbje të mëdha në këtë proces. Në të njëjtin mesazh, Prigozhin vlerësoi njësitë individuale të ushtrisë ruse, ndërsa përsëriti kritikat e kahershme ndaj udhëheqjes së ministrisë ruse të mbrojtjes, të cilën ai e ka akuzuar për pengimin e përpjekjeve të luftës nëpërmjet paaftësisë.