BOTA, 13 Qershor 2024, 11:13

Presidenti i Ukrainës: Sot do të nënshkruajmë marrëveshje sigurie me SHBA-në dhe Japoninë

Presidenti i Ukrainës: Sot do të nënshkruajmë

Ukraina do të nënshkruajë një marrëveshje sigurie me SHBA-në dhe Japoninë në margjinat e samitit të sotëm të G7, tha Volodymyr Zelensky. 

“Marrëveshjet dypalëshe të sigurisë do të nënshkruhen gjatë takimeve të [G7] me Presidentin e SHBA Joe Biden dhe kryeministrin japonez Fumio Kishida,” tha ai në një postim në mediat sociale përpara samitit në Itali.

“Dokumenti me Shtetet e Bashkuara do të jetë i paprecedentë, siç duhet të jetë për liderët që mbështesin Ukrainën.”

Marrëveshjet me SHBA dhe Japoninë ishin pritur, por detajet e plota të secilës prej marrëveshjeve nuk janë bërë publike.

Zelensky tha gjithashtu se trajnimi më i shpejtë i pilotëve të avionëve luftarakë, dërgesat më të shpejta të avionëve në Ukrainë dhe marrja e më shumë mbrojtjes ajrore dhe armëve me rreze të gjatë ishin ndër prioritetet e Kievit në takim.