BOTA, 25 Maj 2023, 14:52

Lista e zezë e Kievit/ Inteligjenca ukrainase pranon se prioritet mbetet vrasja e Putinit, pasojnë Prigozhin dhe Gerasimov

Lista e zezë e Kievit/ Inteligjenca ukrainase pranon se prioritet mbetet

Spiunët ukrainas kanë plane konkrete për të hequr qafe presidentin rus Vladimir Putin.

Vadym Skibitsky, zëvendësdrejtor i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, tha këtë në një intervistë për gazetën gjermane “Welt”.

Në një intervistë për Welt, Skibitsky e përshkroi vrasjen e Putinit si “prioritet kryesor”.

“Ai është në krye të listës sonë”, tha kreu i shërbimit inteligjent të Ukrainës.

Skibitsky beson se Putini duhet të ndëshkohet sepse “koordinoi” luftën në Ukrainë dhe “vendosi se çfarë do të ndodhte”.

Vetë presidenti rus, sipas Skibitskit, tashmë ndjen atë që i pret.

“Shumë njerëz në Rusi ende e mbështesin këtë ‘operacion special’, por falë mediave sociale dhe kontrolleve telefonike, ne e dimë se kaq shumë rusë kanë vdekur tani saqë kjo i frikëson njerëzit”, tha Skibitsky.

Ai tha se plane të ngjashme po përgatiten për themeluesin e grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, mercenarët e të cilit akuzohen për krime të tmerrshme lufte kundër trupave ukrainase.

“Prioriteti ynë është të eliminojmë çdo komandant njësie që urdhëron njerëzit e tij të sulmojnë”, tha Skibitsky.

I pyetur për “marrëdhënien” e Kievit me Prigozhin, Skibitsky tha troç: “Ne po përpiqemi ta vrasim”.

“Në fund, të gjithë do të duhet të përgjigjen për veprimet e tyre. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov dhe ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu planifikuan sulmin dhe tani ata nuk mund të korrigjohen”, shtoi Skibitsky.

I pyetur nëse propagandistët, oligarkët dhe civilët do të konsideroheshin gjithashtu objektiva të vlefshëm, Skibitsy u përgjigj: “Ne jemi në luftë dhe këta janë armiqtë tanë. Nëse një person i rëndësishëm prodhon dhe financon armë për Rusinë, atëherë eliminimi i tij do të shpëtonte jetën e shumë civilëve. Sipas konventave ndërkombëtare, ky është një qëllim legjitim”.