BOTA, 24 Maj 2023, 20:42

Kina konfirmon marrëdhëniet e mira me Moskën, Xi Jinping: Jemi të gatshëm për bashkëpunim

Kina konfirmon marrëdhëniet e mira me Moskën, Xi Jinping: Jemi

Qeveria kineze është e gatshme të zhvillojë marrëdhëniet me Rusinë duke marrë parasysh interesat kryesore të dy vendeve, ka deklaruar sot presidenti kinez Xi Jinping.

“Kina është e gatshme të vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë”, u shpreh Xi Jinping në takimin me kryeministrin rus Mikhail Mishustin.

Sipas udhëheqësit kinez, Pekini synon të forcojë koordinimin me Moskën duke ndërvepruar në platforma të tilla të rëndësishme ndërkombëtare si Organizata e Bashkëpunimit të Shangait (SCO), BRICS dhe G20.

Ai shprehu gjithashtu shpresën se Kina dhe Rusia do të vazhdojnë të ofrojnë “hapësirë ​​të madhe dhe perspektiva të gjera” për promovimin e bashkëpunimit dinamik dypalësh.