BOTA, 26 Shkurt 2024, 09:27

Houthi-t qëllojnë me raketë drejt një cisterne amerikane, SHBA: Dështuan!

Houthi-t qëllojnë me raketë drejt një cisterne amerikane,

Ushtria amerikane njoftoi se rebelët Houthi të Jemenit qëlluan një raketë balistike (ASBM), ndoshta në Torm Thor, që synonte një cisternë në pronësi të SHBA dhe me flamur amerikan, ndërsa lëvizte nëpër Gjirin e Adenit.

Nisja u bë në orën 23:45, megjithatë raketa humbi, duke rënë në det pa asnjë dëmtim apo viktima në anije, sqaroi komanda e përbashkët përmes X (ish-Twitter) të Forcave të Armatosura të SHBA-së përgjegjëse për rajonin e Lindjes së Mesme.

Të dielën, Houthi, të cilët konsiderohen të afërt me Iranin, njoftuan se kishin shënjestruar Torm Thor, ndërsa vazhdojnë sulmet e tyre ndaj anijeve tregtare në një shfaqje solidariteti me palestinezët në Rripin e Gazës.