BOTA, 25 Shkurt 2024, 18:27

Droni spiun rus detyron kryediplomaten e Gjermanisë të ndërpresë vizitën në Ukrainë

Droni spiun rus detyron kryediplomaten e Gjermanisë të
Annalena Baerbock sot në Ukrainë

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock u desh të ndërpresë vizitën e saj në një objekt të ujësjellësit në jug të Ukrainës të dielën kur u pa një dron spiun rus, tha një zyrtar i Ministrisë së Jashtme.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Baerbock kishte vizituar qytetin ukrainas të Mykolaiv gjatë fundjavës, kur anëtarëve të delegacionit iu kërkua të ktheheshin shpejt në automjetet e blinduara në kolonën e Baerbock pasi një dron rus u pa duke fluturuar mbi zonën e ujësjellësit.

Drone të tillë zbulimi zakonisht pasohen nga sulme ajrore të drejtpërdrejta, tha zyrtari, duke vënë në dukje se qëndrimi në lëvizje është përgjigja më e mirë në raste të tilla.

Droni spiun më pas ndoqi kolonën e Baerbock përpara se të largohej.

Menjëherë pas largimit të kolonës së Baerbock, pati një alarm për sulm ajror në rajonin e Mykolaiv për rreth 15 minuta.

Baerbock tashmë duhej të shkonte në një strehë në qytetin portual të Ukrainës jugore të Odessa të shtunën në mbrëmje, kur sirenat e sulmit ajror filluan të tingëllojnë për rreth 20 minuta në qendër të qytetit.

Sipas një gazetari të dpa, Baerbock ishte në strehën e hotelit të saj së bashku me anëtarët e delegacionit të saj dhe të ftuar të tjerë. Njerëzit në delegacion raportuan se ishte një alarm rakete.

Një shpërthim u dëgjua më pas në rajonin e Odessa. Mbetet e paqartë nëse ka pasur një goditje me raketë ose nëse mbrojtja ajrore ukrainase e ka shmangur predhën.

Detaje për dëme apo viktima të mundshme nuk diheshin fillimisht.

Ndryshe, pak para vizitës së Baerbock, dy sulme me drone ruse kishin lënë gjithsej katër persona të vdekur dhe disa të plagosur në qytetin e Odessa.