BOTA, 25 Shkurt 2024, 12:21

Liderët botërorë me pagat më të larta dhe më të ulëta!

Liderët botërorë me pagat më të larta dhe më

Të jesh kryetar shteti apo kreu i qeverisë nënkupton një presion të madh nga qytetarët e vendit, si dhe ndërkombëtarisht; orë të gjata, të lodhshme pune dhe paga relativisht të ulëta, të paktën në krahasim me atë të CEO-ve të kompanive të mëdha. 

Megjithatë, disa liderë botërorë kanë një pagë shumë më të mirë se të tjerët. Këta janë disa nga liderët politikë më të paguar në botë në vitin 2024:

Lee Hsien Loong, Kryeministri i Singaporit, merr kompensimin më të lartë se çdo lider qeveritar në nivel global. Ai fiton afërsisht 1.6 milionë dollarë në vit, sipas World Population Review. Pagat e larta kanë për qëllim të dekurajojnë korrupsionin midis ministrave të lartë dhe të tërheqin zyrtarët më të zgjuar të qeverisë për t’i shërbyer vendit. Ndoshta, kjo është arsyeja pse Singapori është ndër vendet më pak të korruptuara në botë, sipas Statista.

John Lee Ka Chiu, shefi ekzekutiv i Hong Kongut, renditet i dyti. Sipas South China Morning Post, ai fiton afërsisht 672,000 dollarë në vit. Sipas gazetës kineze, ai e arriti këtë pagë vjetore pasi qeveria e Hong Kongut zbatoi një propozim për rritjen e pagave 12.4% për të gjithë krerët e saj. Rritja e pagave u pa si një nxitje për të rekrutuar dhe mbajtur zyrtarë qeveritarë shumë të kualifikuar, si dhe për të zbutur efektet e inflacionit, raportoi e përditshmja kineze.

Viola Amherd, presidente e Konfederatës Zvicerane që nga 13 dhjetori 2023, fiton 456,854 CHF (505,000 dollarë) në vit, sipas qeverisë zvicerane, duke u renditur e treta në listën e liderëve më të paguar në botë.

Duke qenë lideri i superfuqisë botërore, shumë njerëz do të prisnin që presidenti amerikan Joe Biden të ishte zyrtari qeveritar me fitimet më të larta. Por ai është i katërti në listë, me një pagë vjetore prej 400,000 dollarë.

Megjithatë, vendi gjithashtu i lejon presidentit të tij një shpenzim prej 50,000 dollarësh “për të ndihmuar në përballimin e shpenzimeve që lidhen ose rezultojnë nga kryerja e detyrave të tij zyrtare”, sipas Kodit të SHBA. Përveç kësaj, ai ka akses në lehtësitë më luksoze si Shtëpia e Bardhë dhe Air Force One.

Lideri i pestë më i paguar në botë është kryeministri australian dhe ish-lideri i Partisë Laburiste Anthony Albanese, i cili pas Bidenit me një pagë vjetore prej rreth 378,400 dollarë, sipas Financial Australian Review.

Jo shumë prapa është kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz (në foto), i cili fiton rreth 360,000 dollarë në vit, i ndjekur nga kryeministri i Zelandës së Re Christopher Luxon, i cili fiton afro 340,000 dollarë, sipas Wage Indicator.

Gjithashtu në dhjetëshen e parë janë: Mohamed Ould Ghazouani, presidenti i Mauritanisë me një pagë prej 330,000 dollarë, i ndjekur nga kancelari austriak Karl Nehammer i cili fiton 328,000 dollarë në vit dhe Luc Frieden (në foto), Kryeministri i Luksemburgut me një pagë prej 278,0 dollarë në vit.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau fiton 379,000 dollarë CA (282,000 dollarë) në vit, sipas CTV News, duke u renditur i 12-ti në listën e liderëve më të paguar në botë.
Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak fiton rreth 161,401 £ (186,685 dollarë) në vit. Edhe pse nuk ka shumë ndryshim për të, duke qenë se ai është personi i 222-të më i pasur në botë, sipas The Sunday Times.

Nga ana tjetër, disa liderë botërorë janë vërtet të papaguar. Disa nga më të këqijtë janë Presidenti i Laosit (1630 dollarë në vit); Presidenti i Kubës, Miguel Díaz-Canel (360 dollarë në vit) ose Ali Khamenei, lideri suprem i Iranit, i cili supozohet se nuk merr rrogë. 

Megjithatë, pagat e ulëta në punët e larta qeveritare shpesh çojnë në korrupsion, veçanërisht në një regjim diktatorial si ai i Iranit, për shembull. Dhe ndërsa në letër ata mund të kenë një rrogë të caktuar, shanset janë që në fakt kanë miliona në dispozicion./Scan Tv